Cyberbezpieczeństwo administracji rządowej, ochrona państw i podmiotów przed cyberzagrożeniami, bezpieczeństwo gospodarcze, a także kwestie ochrony informacji, to tylko niektóre tematy, jakie omawiano podczas II Międzynarodowej Konferencji i Wystawy „Zagrożenia w cyberprzestrzeni – bezpieczeństwo ponad granicami”, która miała miejsce 6 listopada w Warszawie.
Czytaj: 445 mld dolarów strat z powodu cyberprzestępczości>>>

- Rośnie rola cyberbezpieczeństwa w urzędach – mówił podczas konferencji Roman Dmowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Minister mówił m.in. o tym, że żyjemy w erze społeczeństwa informacyjnego, w którym informacja traktowana jest jako dobro niematerialne. Wiceszef MAC podkreślał, że informatyzacja powinna przynieść usprawnienie pracy i wzrost efektywności w samych urzędach, natomiast obywatelom powinna umożliwić uproszczenie procedur i pozwolić na załatwianie spraw bez wychodzenia z domu. Zwrócił również uwagę na fakt, że z roku na rok zwiększa się w Polsce dostępność i jakość elektronicznych usług administracji publicznej. - Dlatego kwestie związane z cyberbezpieczeństwem są tak istotne. Z tego powodu MAC we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego opracowało Politykę Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczpospolitej - powiedział.
- Dokument ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP, wypracowanie jednolitej polityki bezpieczeństwa cyberprzestrzeni dla wszystkich zaangażowanych podmiotów oraz stworzenie skutecznego systemu koordynacji oraz wymiany informacji pomiędzy publicznymi i prywatnymi podmiotami odpowiedzialnymi za zapewnienie cyberbezpieczeństwa – powiedział minister Dmowski. I przypomniał, że w czerwcu ubiegłego roku Rada Ministrów przyjęła dokument, który obecnie jest dokumentem programowym rządu, wyznaczającym działania w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.
Czytaj: Cyberprzestępczość priorytetem nowego CBŚ>>>

Podczas konferencji czołowi eksperci reprezentujący: administrację rządową, samorządy, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i obywateli, instytuty naukowo-badawcze, stowarzyszenia branżowe, a także przedsiębiorstwa – omawiali zagadnienia dotyczące: zapewnienia synergii w wielowymiarowych działaniach na rzecz obrony państwa oraz podmiotów gospodarczych przed cyberzagrożeniami; tworzenia potencjału naukowo-badawczego, technologii oraz kształcenia kadr dla sił zbrojnych oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo instytucji państwowych oraz gospodarki; sposobów minimalizowania ryzyka wycieku wrażliwych informacji w instytucjach i przedsiębiorstwach.
Podczas wystawy towarzyszącej konferencji, uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami organizacyjnymi i technologicznymi związanymi z tematyką konferencji.