Rząd chce wyposażyć prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w nowe uprawnienia względem przedsiębiorców stosujących niedozwolone postanowienia w umowach zawieranych z konsumentami.
Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", obecnie, kiedy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdza, że przedsiębiorca we wzorcach umownych stosował niedozwolone postanowienia, może jedynie nakazać, aby zaprzestał tej praktyki, oraz nałożyć na niego karę pieniężną. Ta jednak nie może przekroczyć 10 proc. zeszłorocznego przychodu firmy. A to czasami nie wystarcza, aby skutecznie chronić konsumentów. Rząd w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów proponuje więc wyposażenie prezesa UOKiK w trzy dodatkowe, zupełnie nowe kompetencje.
Według projektu UOKiK zobowiąże firmę do poinformowania klientów, że w umowach, które z nią zawarli, znajdują się klauzule abuzywne. Będzie też mógł nakazać przedsiębiorcy złożenie „jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia o treści i w formie określonej w decyzji”. Oznacza to, przedsiębiorca że będzie musiał np. w środkach masowego przekazu poinformować o swojej nieuczciwej praktyce.
Prezes UOKiK uzyska też kompetencję do zobowiązania firmy do zwrotu klientom korzyści uzyskanych w związku ze stosowaniem niedozwolonego postanowienia. Więcej>>>

Czytaj: UOKiK będzie ostrzegał konsumentów>>>

  Konrad Kohutek,Małgorzata Sieradzka
 
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz>>>