- Co roku tysiące MŚP ogłasza upadłość z powodu długiego oczekiwania na zapłatę wystawionych faktur. Zobowiązaliśmy się do zakończenia szkodliwej praktyki opóźniania płatności w Europie, która od dawna jest ważną kwestią w kontaktach ze światem biznesu. Nie ulega wątpliwości, że państwa członkowskie powinny jak najszybciej dokonać transpozycji dyrektywy w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach do swojego prawa krajowego. Zapewni to niezbędne wsparcie naszym MŚP w kontekście obecnego kryzysu gospodarczego, gdy dostęp do kredytów stał się trudniejszy. Ważne jest też, by europejskie przedsiębiorstwa, w szczególności MŚP, znały swoje prawa i wiedziały, jak je najlepiej wykorzystać - mówił Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Upadłość z powodu braku możliwości skutecznego egzekwowania płatności dotyka przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich sytuację poprawić ma dyrektywa ustanawiająca ramy prawne do ścigania dłużników, tj. Europejska dyrektywa w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach. W przypadku Polski, regulacje nią wprowadzane zawarte zostaną w nowej ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Wprowadzi ona zasadę, że termin zapłaty w transakcjach handlowych nie powinien przekraczać 60 dni kalendarzowych. Ustalenie dłuższego terminu możliwe ma być tylko wtedy, gdy nie będzie się to sprzeciwiało właściwości i społeczno-gospodarczemu celowi umowy lub zasadom współżycia społecznego oraz będzie uzasadnione (ze względu na właściwość towaru lub usługi). Gdy przesłanki te nie zajdą, ustalenie terminu dłuższego niż 60 dni zostanie potraktowane jako opóźnienie w zapłacie. Podmioty publiczne będą musiały regulować należności w ciągu 30 dni, a tylko w wyjątkowych przypadkach - 60.

Dodatkowo od dnia nabycia przez wierzyciela uprawnienia do odsetek za opóźnienie przysługiwać mu będzie bez wezwania równowartość kwoty 40 euro lub - w przypadku, gdy koszty odzyskiwania należności z tytułu transakcji handlowej przekroczą tę kwotę - wierzycielowi przysługuje zwrot wszystkich tych kosztów, a dochodzenie tych należności możliwe będzie w postępowaniu nakazowym.

Według KE każde państwo członkowskie powinno dążyć do tego, by przedsiębiorca łatwiej mógł zaskarżyć przed sądem nieuczciwe warunki i praktyki. Państwa powinny także dbać o to, by ustawowe odsetki wynosiły co najmniej 8 punktów procentowych i publikowane były tak, by wszystkie zainteresowane strony były o nich należycie poinformowane.

Źródło: www.europa.eu, stan z dnia 9 października 2012 r.