Wczoraj Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie rozporządzenia modernizującego unijne instrumenty ochrony handlu.

Nowe rozporządzenie ma między innymi poprawić przejrzystość i przewidywalność tymczasowych środków antydumpingowych i antysubsydyjnych. Obejmuje to zapowiadanie ceł z 3-tygodniowym wyprzedzeniem. W tym okresie cła tymczasowe nie będą jeszcze stosowane. Wprowadzone zostaną również dodatkowe zabezpieczenia, które mają przeciwdziałać nasilaniu importu w tym okresie.

Przepisy mają umożliwić wszczynanie dochodzeń bez formalnego wniosku przedsiębiorstw, gdy istnieje ryzyko odwetu ze strony państwa trzeciego. Rozszerzony zostanie również krąg skarżących, umożliwiając związkom zawodowym składanie skarg wspólnie z przedsiębiorstwami.

Projekt regulacji przewiduje ponadto skrócenie okresu dochodzeniowego do 7 miesięcy (nie więcej jednak niż 8) oraz nałożenia ceł ostatecznych w ciągu 14 miesięcy.

Ważną zmianą jest umożliwienie nakładania wyższych ceł, gdy zakłócenia dotyczą surowców i gdy surowce te (w tym energia) stanowią z osobna ponad 17% kosztów produkcji. Dzięki temu poziom ceł nakładanych zgodnie z zasadą niższego cła można będzie dostosować, jeżeli leży to w interesie UE. Wyższe cło będzie naliczane w stosunku do docelowego zysku określonego na minimalnym poziomie 6%.

Zgodnie z nową regulacją importerom przysługiwać będzie zwrot ceł pobranych podczas przeglądu wygaśnięcia w razie, gdy środki ochrony handlu nie zostają utrzymane.

Wreszcie rozporządzenie ma uwzględniać normy społeczne i środowiskowe przy ocenie akceptowalności zobowiązania i przy ustalaniu marginesu usuwającego szkodę.

Dalsze kroki

Ponieważ w grudniu 2017 r. Rada UE osiągnęła już porozumienie polityczne z Parlamentem Europejskim, przyjęcie wczorajszego stanowiska przez Radę UE pozwoli Europarlamentowi przyjąć ostatecznie rozporządzenie w najbliższych tygodniach. Przewiduje się, że formalne podpisanie aktu odbędzie się po koniec maja w Strasburgu. Niedługo po tym nastąpi publikacja w Dzienniku Urzędowym.

Źródło: europa.eu/newsroom