Prof. Marek Chmaj z Kancelarii Radcowskiej Chmaj i Wspólnicy Sp. k i sędzia Waldemar Żurek, rzecznik KRS próbowali wyjaśnić w TVN 24, dlaczego sędzia Stanisław Biernat wypłacił odchodzącemu z TK prezesowi Rzeplińskiemu odprawę w wysokości 150 tys. zł ekwiwalentu urlopowego. Czyli jaki był sens listu zastępcy prezesa, dr Mariusza  Muszyńskiego do sędziego Biernata. Muszyński zarzuca wiceprezesowi naruszenie finansów publicznych.

Prof. Marek Chmaj przyznaje, że nie zna szczegółów, ale można powiedzieć, ze ekwiwalent przedawnia się po trzech latach i trzech kwartałach.  Jeśli zatem wypłacono ekwiwalent za czas, który się przedawnił, to wypłacono za dużo. Ale decyzja mogła być zgodna z prawem. 

Więcej>> Muszyński do Biernata: wyjaśnić ekwiwalent urlopowy Rzeplińskiego

- Jest to upokarzające dla wiceprezesa TK prof. Biernata, że musi się tłumaczyć sędziemu dublerowi, który działa na podstawie pełnomocnictw prezes - uważa prof. Chmaj. 
Sędzia Żurek podkreśla, że jeśli ktoś zmienia miejsce pracy lub opuszcza je i nie skorzystał z urlopu wypoczynkowego, to  zawsze przysługuje mu ekwiwalent.
- Najbardziej kuriozalną sytuacją jest, że tzw. sędzia dubler, który nie powinien zasiadać w Trybunale i tym bardziej - nie powinien sprawować nieformalnej funkcji  wiceprezesa TK, gdyż już jest powołany przez prezydenta wiceprezes, stawia mu zarzuty. Jest to kolejna próba obrzucenia błotem osób, które sprzeciwiają się łamaniu konstytucji - dodaje sędzia Żurek.
Waldemar Żurek podkreśla, iż sam doświadcza ze strony polityków i mediów publicznych szykan i jest wskazywany jako potencjalny przestępca, choć  sprzeciwia temu, co się dzieje dookoła nas.

- Sąd powinien w przyszłości rozstrzygnąć, kto ma rację w sporze Biernat-Muszyński - twierdzi rzecznik. I dlaczego osoba nieuprawniona stawia zarzuty formalnie urzędującemu wiceprezesowi Trybunału? To jest postawienie wszystkiego na głowie - przyznaje.

 

Dowiedz się więcej z książki
Informator Prawniczy 2017, niebieski (format A5) + GRATIS Kalendarz na biurko
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł