Zastępcami Akane w prezydium MTK zostali: Rosario Salvatore Aitala z Włoch, jako pierwszy wiceprezes i Reine Alapini Gansou z Beninu jako druga wiceprezes.

Sędzia Akane była wśród trzech sędziów, którzy w marcu 2023 roku wydali nakaz aresztowania Putina. Prezesem MTK był wówczas polski sędzia Piotr Hofmański, którego kadencja rozpoczęła się w 2021 roku.

Przed objęciem urzędu w MTK w 2018 r. sędzia Akane był ambasadorem międzynarodowej współpracy sądowej, odpowiedzialnym za promowanie współpracy międzynarodowej na rzecz harmonijnego rozwoju systemów wymiaru sprawiedliwości oraz prokuratorem w Biurze Prokuratora Generalnego Japonii.

Nakaz aresztowania Putina

MTK wydał w marcu ub. roku nakaz aresztowania Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. Sędziowie uznali, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin i Lwowa-Biełowa są odpowiedzialni za zbrodnie polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Trybunał w Hadze to instytucja powołana do celu sądzenia osób fizycznych, oskarżonych o popełnienie najcięższych zbrodni, takich jak zbrodnia agresji, zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa, czy zbrodnie przeciwko ludzkości.

Czytaj też: Prokurator MTK zbiera informacje o rosyjskich zbrodniach w Ukrainie

W odróżnieniu od Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który również ma siedzibę w Hadze oraz jest głównym organem sądowym ONZ, Międzynarodowy Trybunał Karny nie posiada kompetencji do sądzenia państw.

Podstawa organizacji MTK

Zasady funkcjonowania MTK określa Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego, nazywany powszechnie Statutem Rzymskim. W preambule dokumentu czytamy, że państwa-strony Statutu postanawiają „dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń, utworzyć niezależny stały Międzynarodowy Trybunał Karny związany z systemem Narodów Zjednoczonych, posiadający jurysdykcję w stosunku do najpoważniejszych zbrodni wagi międzynarodowej”. Trybunał „ma charakter komplementarny w stosunku do krajowych systemów wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych”.

Czytaj też: Minister i prokurator krajowy trafią przed Trybunał w Hadze? Szykuje się wniosek