Naczelna Rada Adwokacka przesłała do Sejmu krytyczną opinię do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Projekt dotyczy „usprawnienie działalności Trybunału Konstytucyjnego” przez zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego z 2/3 liczby sędziów Trybunał (tj. 10 sędziów) do 9 oraz pełnego składu Trybunału z 11 sędziów do dziewięciu.
Czytaj: Od wtorku Sejm zacznie prace nad zmianami w Trybunale Konstytucyjnym>>
W ocenie NRA proponowane w projekcie ustawy zmiany mają charakter epizodyczny. Na taki instrumentalny charakter ustawy nie można wyrazić zgody. Konsekwencja mogłoby być dokonywanie dalszych epizodycznych modyfikacji w ustawie o organizacji i trybie postępowania przed TK, w zależności od chwilowego zapotrzebowania na doraźne zorganizowanie pracy Trybunału.
Czytaj w LEX: Tuleja Piotr, Geneza, rozwój i upadek sądownictwa konstytucyjnego w Polsce >
W polskim systemie prawa nie może być ustaw regulujących konkretną sytuację prawną i postępowanie, a taki charakter ma projekt posłów PiS którego celem jest "usprawnienie pracy" Trybunału Konstytucyjnego w sytuacji buntu sędziów blokującego orzekanie w pełnym składzie - uważa Naczelna Rada Adwokacka.
Czytaj w LEX: Laskowski Michał, Granice wolności wypowiedzi sędziego w warunkach kryzysu praworządności >
Przyzwolenie na takie inicjatywy jest szkodliwe z punktu widzenia pewności obrotu prawnego i funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego" - podkreśliła w swojej opinii Naczelna Rada Adwokacka.
We wtorek, 23 maja br. projektem zajęła się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Nie przyjęto wniosku o wysłuchanie publiczne.
Komisja przyjęła sprawozdanie większością 15 za 13 przeciw.
Czytaj w LEX: Minich Dobrochna, Konstytucjonalizm - autorytaryzm. Tak daleko, a tak blisko >