Czytaj: Prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej przeniesieni do odległych garnizonów>>

Informację o tym podało w piątek Radio ZET. Wynika z niej, że Trybunał przyjął skargę prokuratorów. Oznacza to, że przyznał, że nie mieli możliwości odwołać się od decyzji swojego nowego zwierzchnika i że skarga spełnia wymogi formalne. 
Sędziowie w Strasburgu przyjmują tylko takie skargi, które w danym kraju Unii przeszły już całkowitą drogę sądową. Jak podaje radio, prokuratorzy nie mogli wystąpić w swojej sprawie do sądu, ponieważ dekrety ministra o przeniesieniu śledczych na niższe stanowiska nie są rozpatrywane przez sądy pracy.

Skarżący się do ETPC prokuratorzy uważają, że padli ofiarą pozornej reformy prokuratury. Dzięki niej minister Zbigniew Ziobro przeniósł ich na niższe stanowiska do prokuratur rejonowych. Zostali zdegradowani arbitralną decyzją ministra, bez możliwości odwołania się od niej. Nigdy nie poznali też uzasadnienia tej degradacji. Według prokuratorów minister Ziobro naruszył wytyczne Rady Europy z Karty Rzymskiej i zalecenia Unii Europejskiej dotyczące roli prokuratury w wymiarze sprawiedliwości.

Źródło: Radio Zet

Więcej: Prokuratorzy przeniesieni na niższe stanowiska skarżą się do Strasburga>>