Minister Ziobro zaskarżył obecnie obowiązujące przepisy ustawy o KRS, które różnicują kadencje członków Rady. Ponadto ustawa - jego zdaniem - ogranicza prawa wyborcze sędziów przy wyłanianiu ich przedstawicieli do KRS, stawiając w uprzywilejowanej pozycji sędziów sądów wyższych instancji. Dlatego chce, by Trybunał Konstytucyjny wyeliminował te przepisy z obrotu.
Czytaj też>> KRS: zmiana ustroju państwa w projekcie ustawy
- Sprawa jest dziwna, gdyż do 2002 r. uznawano, że wybór Krajowej Rady Sądownictwa ma charakter grupowy, a następnie uznano, że to wybór indywidualny - wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
- Taki wniosek to jest element politycznej gry - komentuje rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek.- Zarówno moment, jak i treść wniosku ministra nie jest przypadkowa. Chodzi o przekonanie pana prezydenta i niektórych ministrów, że projekt rządowy zmiana w ustawie o KRS jest jedynie słuszna drogą.
Członkowie Rady, należący do opozycji twierdzą, że jeśli nawet Trybunał Konstytucyjny orzeknie, ze zaskarżone przepisy są niezgodne z Konstytucją RP, to nie jest to żaden argument do skrócenia kadencji jej członkom, dlatego, że kadencja wynika wprost z ustawy zasadniczej.
Czytaj też>> Ziobro: ustawa o KRS jest niekonstytucyjna
niekonstytucyjny%3fdoAsGroupId%3d250112%26refererPlid%3d258329
Projektem zmian w ustawie przygotowanym przez resort, a zaakceptowanym przez rząd, w czwartek 20 kwietnia miała zająć się sejmowa komisja sprawiedliwości, jednak jej posiedzenie odwołano.
– To moja decyzja – tłumaczy przewodniczący komisji, Stanisław Piotrowicz z PiS. Wnioski ministra dotyczą głównie obecnych przepisów regulujących sposób wyboru sędziów-członków KRS. Pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry w ministerstwie sprawiedliwości przygotowano projekt ich zmian, który spotkał się ze zmasowaną krytyką. Przedstawiciele sądów alarmują, że narusza on zasadę trójpodziału władzy, a wątpliwości budzi również ograniczanie praw pracownikom sądów. Negatywną opinię o projekcie wydali Biuro Analiz Sejmowych i rzecznik praw obywatelskich, jest on też obiektem krytyki posłów opozycji. Po wejściu ustawy w życie wygaszeniu mają ulec kadencje dotychczasowych członków Rady, ma ona się składać z dwóch izb, a ich członków wybiorą politycy.
Zmiany w ustawie o KRS posłowie chcą uchwalić jeszcze przed wakacjami, tj do lipca br., a TK orzekając o niekonstytucyjności obecnego wyboru ma im w tym wydatnie pomóc.
Źródło: Wprost, TVN, Fakty z 23 kwietnia 2017 r.