Jak poinformował Krzysztof Michałowski z Zespołu Prasowego Sądu Najwyższego sprawa Mariusza Kamińskiego (na zdjęciu) i innych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego skazanych w I instancji za przekroczenie uprawnień (i ułaskawionych przez prezydenta), została przekazana przewodniczącemu Wydziału II Izby Karnej SN.

Teraz sprawą zawieszoną zajmie się skład wyznaczony do rozpoznania kasacji oskarżycieli posiłkowych.
Postępowanie kasacyjne w sprawie Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA zostało zawieszone 1 sierpnia 2016 r. , a powodem było rozpatrywanie przez Trybunał Konstytucyjny sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem w sprawie prawa łaski.

Kodeks karny. Kodeks postępowania karnego. Kodeks, Kodeks karny


W środę 24 stycznia br. sędziowie Włodzimierz Wróbel, Henryk Gradzik i Rafał Malarski uznali, że podejmowanie decyzji w zakresie podjęcia zawieszonego postępowania nieodłącznie związane jest z rozpoznaniem sprawy. "Oznacza to, że pozostaje ono w wyłącznej kompetencji tego składu SN, który został wyznaczony do rozpoznania kasacji" - uzasadniono.

Czytaj też>> Prezydent ułaskawił b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego

Dodano, że możliwość przekazywania innemu składowi zagadnień do rozstrzygnięcia ograniczona jest "wyłącznie do kwestii, które nie determinują biegu postępowania, ani nie przesądzają treści zapadających w tym postępowaniu rozstrzygnięć". "Odmienna interpretacja pozwalałaby na wpływanie na bieg postępowania wbrew woli składu właściwego do merytorycznego rozpoznania sprawy" - zaznaczył SN i dodał, że "nie można ograniczać kompetencji sądu właściwego do rozpoznania sprawy przez przekazywanie innemu składowi decyzji co do toku postępowania".

Dzisiejsze posiedzenie oraz skład Sądu, zostały wyznaczone zgodnie z automatycznym algorytmem przydzielania spraw w Sądzie Najwyższym. Jednocześnie jednak skład ten nie został wyznaczony do rozpoznania samej kasacji.