Sejm zdecydował w środę o skierowaniu do dalszych prac w komisji administracji i spraw wewnętrznych projektu nowelizacji ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje wydzielenie w Policji służby odpowiadającej za prowadzenie działań kontrterrorystycznych

Co się zmieni?

Obecnie działania kontrterrorystyczne realizowane są przez niezależne względem siebie pododdziały antyterrorystyczne - Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz samodzielne pododdziały antyterrorystyczne Policji, których jest 17 w całym kraju.

Przygotowana przez MSWiA nowelizacja ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji ma spowodować ujednolicenie funkcjonowania systemu jednostek kontrterrorystycznych Policji poprzez wyodrębnienie ze służby prewencji pododdziałów antyterrorystycznych Policji
i utworzenie w Policji służby kontrterrorystycznej odpowiedzialnej za prowadzenie działań kontrterrorystycznych oraz wspieranie działań jednostek organizacyjnych Policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania.

 


BOA po nowemu

Nowa służba składać będzie się z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji. BOA otrzyma kompetencje w zakresie koordynowania, przygotowania i realizacji działań kontrterrorystycznych w Policji i będzie podlegać bezpośrednio szefowi policji. Głównym zadaniem jednostki będzie przeciwdziałanie terroryzmowi i to właśnie te działania będą miały pierwszeństwo przed innymi.

Czytaj też: Liedel: BOA ma zwalczać terroryzm, nie zabezpieczać pościgi >

W projekcie zaproponowano też, że kadra kierownicza będzie powoływana spośród funkcjonariuszy BOA. Zapisano możliwość "odstąpienia od przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny służby", ale pod warunkiem zachowania wszelkich dostępnych w danych warunkach zabezpieczeń w celu uratowania życia ludzkiego lub odwrócenia zagrożenia godzącego w bezpieczeństwo państwa". Przepis ten pozwoli na wykorzystanie wszelkich środków do ratowania życia przez policjantów służby kontrterrorystycznej.

Czytaj też: Nowa ustawa będzie jeszcze lepiej chronić dane w służbach >

Wiceszef MSWiA, uzasadniając w Sejmie projekt nowelizacji, powiedział, że nowe przepisy stanowią kontynuację dotychczas wprowadzonych zmian w polskim systemie antyterrorystycznym. Jarosław Zieliński podkreślał, że funkcjonujące przy komendach wojewódzkich samodzielne pododdziały antyterrorystyczne Policji traktowane były przez lata głównie jako jednostki służące wsparciu służby kryminalnej i śledczej, m.in. podczas zatrzymań szczególnie niebezpiecznych sprawców.

Dla zwiększenia efektywności działań konieczne jest określenie skuteczniejszych mechanizmów dysponowania sił i środków jednostek kontrterrorystycznych na terytorium całego państwa oraz wprowadzenie jednolitej struktury dowodzenia - mówił.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w SIP LEX:

Udzielanie informacji o czynnościach operacyjnych Policji >

Tajemnica bankowa a działania policji >

Zarządzanie zasobami ludzkimi w służbach mundurowych >

Zakres, katolog przestępstw i środki techniczne w kontroli operacyjnej >

Działanie w granicach uprawnień służbowych >