Taką opinię szef prokuratury wyraził podczas konferencji „Dopalacze - czy można z nimi skutecznie walczyć ?”, zorganizowanej 20 października br. Prokuraturę Generalną.
- Wszyscy mamy świadomość, że środki zastępcze zawierające nowe substancje psychoaktywne, nazywane „dopalaczami”, są niczym innym niż narkotykami, używanymi z powodu ich odurzającego, psychoaktywnego działania. Często są one nawet bardziej niebezpieczne od narkotyków, z uwagi na nierozpoznany i zmieniający się ich skład, a tym samym nieznany konsumentowi sposób działania i niepożądane skutki. Dzisiaj mamy do czynienia ze swoistym wyścigiem pomiędzy organami państwowymi, które muszą zidentyfikować poszczególne substancje psychoaktywne, zweryfikować obiektywnymi, naukowymi metodami ich szkodliwość, następnie przeprowadzić długotrwały proces legislacyjny aby doprowadzić do ich penalizacji- a przestępcami, którzy coraz szybciej syntetyzują i wprowadzają na rynek kolejne nowe produkty. Dlatego coraz częściej pojawiają się głosy, że konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań o charakterze administracyjnym i karnym, bardziej elastycznych, łatwiejszych do szybkiej modyfikacji i pozwalających na właściwą reakcję na zmiany zachodzące na scenie narkotykowej – powiedział Andrzej Seremet otwierając konferencję.

Czytaj: Luka w prawie pozwala na bezpieczny import dopalaczy>>>

W konferencji uczestniczyli m.in. minister sprawiedliwości Borys Budka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Urszula Augustyn, główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej płk Jarosław Kardaś, dyrektor Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomani dr Piotr Jabłoński, dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie dr hab. Maria Kała, konsultant krajowy w dziedzinie Toksykologii Klinicznej dr n.med. Piotr Burda, a także liczni prokuratorzy.
Zaproszeni eksperci i przedstawiciele instytucji przedstawili swoje doświadczenia związane ze zwalczaniem zjawiska konsumpcji i handlu „dopalaczami”. W trakcie dyskusji poruszono szereg zagadnień, w tym m.in. dotyczących przyczyn i skutków problemu „dopalaczy”, diagnozowania zatruć „dopalaczami” i zarządzanie informacją o przypadkach zatruć nowymi narkotykami, systemu zwalczania wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, a także opiniowania w sprawach dotyczących nowych substancji psychoaktywnych. Odrębne miejsce poświecono zagadnieniu działań informacyjnych i profilaktycznych wśród dzieci i młodzieży. Z kolei prokuratorzy podzielili się doświadczeniami i praktycznymi problemami wynikającymi z prowadzonych postępowań karnych.