Przyjęcia ustawy bez poprawek chciało PiS. W głosowaniu przepadły natomiast dwa wnioski PO - złożony przez Bogdana Klicha o odrzucenie ustawy w całości i złożony przez Grażynę Sztark o przełożenie debaty, ponieważ dokumenty dostarczono senatorom dopiero w piątek.
Komisje zarekomendowały przyjęcie bez poprawek także przepisów wprowadzających Prawo o prokuraturze - drugiej z ustaw przewidujących m.in. połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego
Czytaj: Szef Krajowej Rady Prokuratury krytykuje nową ustawę>>
PiS argumentuje, że dotychczasowy model prokuratury należy ocenić negatywnie. Jak mówił Michał Seweryński (PiS), wyodrębnienie prokuratury w odrębną "niby-władzę" się nie sprawdziło. "Mimo zainstalowanych w ustawie dzisiaj jeszcze obowiązującej różnych rozwiązań +bezpiecznikowych+ to jednak prokuratura była de facto pod pewnymi naciskami i nie była w pełni niezależna, jak to w założeniu miało być" – ocenił Seweryński. Podkreślił, że szef PG był pod nieustanną presją tego, czy premier przyjmie jego sprawozdanie roczne i doprowadzi do jego dymisji.
Z kolei senatorowie PO podkreślali, że w żadnym kraju UE nie ma unii personalnej ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek przepisów wprowadzających Prawo o prokuraturze złożył senator Marek Pęk (PiS). Wcześniej senator Piotr Zientarski (PO) zgłosił do ustawy 16 poprawek lub grup poprawek, które wcześniej zaproponowało senackie Biuro Legislacyjne. Przeciwko poprawkom był z kolei wiceminister sprawiedliwości Bogdan Święczkowski. Natomiast senator Jan Filip Libicki (PO) wnioskował o odrzucenie ustawy w całości. Wnioski Zientarskiego i Libickiego nie zdobyły wystarczającej większości.
Senat, który debatę nad ustawami rozpocznie prawdopodobnie jeszcze w piątek wieczorem, będzie głosował też nad zgłoszonymi przez PO wnioskami mniejszości o odrzucenie obu ustaw. (ks/pap)