W piątek, tj. 16 grudnia br. powinno się  zakończyć ostatnie w tym roku posiedzenie Sejmu. Nie było to łatwe z powodu blokady mównicy i fotela marszałka przez posłów opozycji.
Senat często nie wnosił poprawek, ustawy przechodziły "gładko" do podpisu prezydenta, ale  poprawki jednak były wniesione do zaledwie 56 ustaw. W 2015 r. Senat wniósł poprawki do 103, a dwa lata temu - do 82 ustaw.
Wyjątkowo dużo podjęto uchwał, rezolucji, deklaracji, apeli i oświadczeń, bo aż 97. W poprzednich latach uchwał było dużo mniej: 53 w 2015 r., a w 2014 - 81 uchwał i apeli. 
Najwięcej interpelacji poselskich skierowano do ministra infrastruktury - 1274 i do ministra zdrowia - 1240 interpelacji. Najczęściej zgłaszali interpelacje posłowie Furgo Grzegorz z Nowoczesnej (271), Sobecka Anna Elżbieta z PiS (270), a także Paweł Olszewski z PO (260).  Poseł PO Paweł Bańkowski zadał rekordową liczbę pytań, bo 196.
Praca legislacyjna Sejmu koncentrowała się na zmianie obsady i trybu pracy Trybunału Konstytucyjnego ( kilka projektów ustaw w 2016 r., pięć uchwalonych, 19 listopada 2015 r. pierwsza nowelizacja ustawy o TK). A także Sejm spełniał obietnice wyborcze partii rządzącej. Uchwalono najbardziej oczekiwana przez wyborców PIS ustawę "500 plus" na dzieci. Obniżono także wiek emerytalny kobietom i mężczyznom do 60 i 65 roku życia.
Ostatnią ustawą uchwaloną w 2015 r. była nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji i służbie cywilnej. Zmieniły one fundamenty działania tych instytucji. Pierwszą uchwaloną ustawą w 2016 r. - była ustawa o Policji oraz niektórych innych ustaw. Wiele uwagi poświecono wymiarowi sprawiedliwości - sądom, prokuraturze, komornikom.
Jednymi z ostatnich ustaw uchwalonych w 2016 r. były - ustawa o systemie oświaty, reformująca radykalnie szkolnictwo w Polsce oraz ustawa o zgromadzeniach i ustawa budżetowa na 2017 r. ( ta ostatnia uchwalona poza salą plenarną).

Ostatnią była ustawa tzw. dezubekizacyjna - obniżającą emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL. Według opozycji - przy złamaniu regulaminu Sejmu.

Sejm w 2016 r. charakteryzowała niezwykła szybkość pracy, nocne obrady i głosowania. Uchwalanie ustaw odbywało się często bez uwzględnienia opinii Biura Legislacyjnego Sejmu i Senatu.

 

Dowiedz się więcej z książki
Informator Prawniczy 2017, niebieski (format A5) + GRATIS Kalendarz na biurko
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł