Projekt dotyczy wydłużenia do 31 grudnia 2019 r. okresu, w którym na gminie spoczywa obowiązek zapewnienia najemcom prawa do lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki w związku z koniecznością remontu lub rozbiórki budynku, który wymaga opróżnienia. Obowiązek ten będzie spoczywać na gminie jedynie w przypadku, gdy najemca nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu
Lokal gminny będzie przysługiwał najemcy, jeśli nie posiada innej umowy najmu w tej samej gminie - zapisano poprawkę.  Mieszkania komunalne są utrzymywane z podatków mieszkańców, więc powinny należeć się najbardziej potrzebujących - mówiła posłanka Małgorzata Chmiel z PO.
Poseł Andrzej Maciejewski z Kukuz 15 powiedział, że lokal komunalny jest rodzajem pomocy. Nie ma jednak nadmiaru takich mieszkań, trzeba więc prowadzić racjonalną politykę, ale nie popieramy cwaniactwa osób, które nadużywają prawa - dodał.
- Jest to kolejna prowizorka - powiedziała poseł Skowrońska. - Samorządom  nie zapewniono w tym celu dodatkowych pieniędzy.

Profesjonalny Informator Prawnika 2018, granatowy (format, Informator prawnika 2018


Podsekretarz stanu Kazimierz Smoliński wyjaśnił, że  dostarczenie lokali zamiennych jest obowiązkiem gminy, nawet jeśli budynek należy do innego właściciela niż gmina. Chodzi o unikniecie procesów sądowych na tle wywiązywania się z tych obowiązków pokrycia kosztów przeprowadzki Natomiast kompleksowe projekty ustaw mieszkaniowych zostaną przedstawione Sejmowi w najbliższym czasie.
Poseł Rafał Trzaskowski  wyraził zadowolenie, że nastąpiło porozumienie między partiami opozycyjnymi i rządowymi  w sprawie ochrony lokatorów.
Sejm uchwalił w piątek 26 stycznia br. nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów.