Posłowie opowiedzieli się też za nowelizacją Prawa pocztowego, która daje Poczcie Polskiej możliwość korzystania z unijnego programu pomocowego „Rekompensata dla Poczty Polskiej kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2013-2015”.
Sejm znowelizował: kodeks spółek handlowych, Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zmiany przewidują, że przy zakładaniu spółki z o. o. przez internet nie będzie można stosować „zwykłego” podpisu elektronicznego, tylko kwalifikowany lub potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.
Dzieci jako publiczność w sądzie
Decyzją posłów, na mocy uchwalonej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, osoby, które nie ukończyły 18. roku życia będą mogły, za zgodą sądu, obserwować jako publiczność jawne rozprawy cywilne i administracyjne.
Ochrona przeciwpożarowa
Nowe regulacje wprowadzono również do ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Mają one na celu racjonalne i efektywne wydatkowanie środków finansowych na cele ochrony przeciwpożarowej oraz równomierne wsparcie wszystkich jednostek.
Naruszenie prawa konkurencji
Sejm uchwalił też ustawę o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. Nowe przepisy wprowadzają szereg ułatwień dla poszkodowanych, którzy dochodzą roszczeń wobec sprawcy naruszenia prawa konkurencji, w tym nowy instrument w postaci wniosku o wyjawienie środka dowodowego.
Obszary wiejskie
Izba wprowadziła także zmiany do ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu ROW na lata 2014-2020. Ustawa zmienia sposób finansowania realizacji zadań jednostki centralnej krajowej sieci obszarów wiejskich (KSOW).
Kinematografia
Ponadto posłowie uchwalili nowelizację ustawy o kinematografii oraz niektórych innych ustaw. Zmiany są związane z planowanym połączeniem Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego i utworzeniem państwowej instytucji kultury: Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Przemoc, sport i doping
Posłowie zdecydowali też o upoważnieniu prezydenta do wypowiedzenia Europejskiej konwencji w sprawie przemocy i ekscesów widzów w czasie imprez sportowych, a w szczególności meczów piłki nożnej, sporządzonej w Strasburgu dnia 19 sierpnia 1985 r. Celem zmian jest wypowiedzenie konwencji z 1985 r., co umożliwi związanie Polski nowymi regulacjami przyjętymi 4 maja 2016 r. w sprawie zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa, zabezpieczenia i obsługi podczas meczów piłki nożnej i innych imprez sportowych.
Sejm uchwalił ustawę o wyrażeniu zgodę na ratyfikację przez prezydenta Konwencji Rady Europy w sprawie zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa, zabezpieczenia i obsługi podczas meczów piłki nożnej i innych imprez sportowych, sporządzonej w Strasburgu dnia 4 maja 2016 r. Celem konwencji jest zapobieganie incydentom i zakłóceniom porządku publicznego stanowiącym zagrożenie dla życia i zdrowia osób uczestniczących w meczach piłki nożnej i innych imprezach sportowych.
Posłowie uchwalili ustawę o zwalczaniu dopingu w sporcie, która przewiduje powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). Ma ona działać jako państwowa osoba prawna nadzorowana przez ministra sportu i turystyki. Zastąpi dotychczas funkcjonującą Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Nowa forma organizacyjna i prawna umożliwi uzyskanie dodatkowych środków na walkę z dopingiem w sporcie m.in. z organizacji międzynarodowych, pozwoli także na rozszerzenie zakresu działania.
Dobra kultury
Sejm przegłosował też ustawę o restytucji narodowych dóbr kultury. Propozycja ta dotyczy transpozycji dyrektywy PE i Rady 2014/60/UE, której celem jest ochrona integralności dziedzictwa kulturowego każdego z państw członkowskich UE przez ułatwienie tym państwom dochodzenia zwrotu dóbr kultury, wyprowadzonych nielegalnie z ich terytorium na terytorium innego państwa członkowskiego.
Sejm podjął dwie uchwały
Sejm uczcił 90. rocznicę urodzin pierwszego niekomunistycznego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego - więcej w osobnym komunikacie.
Posłowie zdecydowali o zmianach w Regulaminie Sejmu – został on uzupełniony o tryb zgłaszania kandydatów oraz powoływania i odwoływania członków Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji
Dowiedz się więcej z książki | |
Konstytucyjny system organów państwowych
|