Prezydent Andrzej Duda oświadczył w telewizyjnym orędziu, że zwraca się do Senatu z wnioskiem, by w dniu wyborów 25 października pod ogólnokrajowe referendum poddać kwestie: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrony Lasów Państwowych.

- Zdarzały się referenda o charakterze lokalnym połączone z wyborami parlamentarnymi - komentował w TVP Info sędzia w stanie spoczynku - Jerzy Stępień. Wtedy organizowano inne lokale wyborcze i były inne komisje do głosowania.
W sprawie pytania referendalnego o obniżenie wieku emerytalnego, zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę - to kwestia nie jest prosta. Trybunał Konstytucyjny nie wypowiedział się jednoznacznie w sprawie równego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.  W pewnych sytuacjach TK uważa, że zróżnicowanie tego wieku jest dyskwalifikacją kobiet,  na przykład profesorów uczelni wyższych. Pierwsza linia  orzecznicza TK mówiła, że zróżnicowanie wieku jest jednak dyskryminacją. Ale zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest uzasadnione polską tradycją. Zresztą Trybunał może zmienić swoje poglądy, bo i prawo się zmienia - powiedział sędzia Stępień. 
Drugie pytanie referendum planowane na 25 października miałoby brzmieć, czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?
Jerzy Stępień uważa, że kwestie te należy rozważyć, aby nie wiązać sobie rak na przyszłość. Choćby użycie nazwy przedsiębiorstwa Lasy Państwowe może komplikować sprawę.
Co do mocy wiążącej referendum to próg 50 procentowej frekwencji jest dziecięcą choroba demokracji - stwierdził Jerzy Stępień. Tak wysokie progi nie są dzisiaj uzasadnione - podkreślił.

  Anna Wierzbica
 
Referendum i wybory oraz zarządzenia i uchwały jednostek samorządu terytorialnego