Orlando Afonso  stwierdził, że bezstronny sędzia, to sędzia niezawisły od wszelkich władz, a także niezależny wewnętrznie w ramach hierarchii w wymiarze sprawiedliwości. Dlaczego wymiar sprawiedliwości ma legitymację do zachowania bezstronności? Dlatego, że tak stanowi konstytucja.  - Orzekam, bo mam wiedzę, gdyż wiem, co jest prawdą w danej sprawie, co jest dobre, a co złe, co jest deliktem, a co zgodne z prawem. To jest źródłem mojej legitymacji - wyjaśniał sędzia Afonso, przewodniczący Stowarzyszenia MEDEL (Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés - jest stowarzyszeniem zrzeszającym przeszło 20 stowarzyszeń sędziów i prokuratorów z 15 krajów europejskich).
Znana z minionych lat w bloku wschodnim "sprawiedliwość na telefon" była powszechnie wyszydzana" - powiedział sędzia Orlando Afonso. Brakowało odpowiedzialności i niezawisłości.
Sędzia powinien być również odpowiedzialny, a to oznacza, że strony muszą mieć do niego zaufanie, które powstaje dlatego, że jego praca jest transparentna i podlega weryfikacji - podkreślał sędzia Orlando Afonso.  - Mogę wydać dobre orzeczenie, ale jeśli mój wyrok nie będzie wykonany, to niezawisłość nie jest mi do niczego potrzebna - podsumował.
 

Dowiedz się więcej z książki
Glosa - Prawo Gospodarcze w Orzeczeniach i Komentarzach - Nr 4/2015 [EBOOK PDF]
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł