Prezydent ustami swojego rzecznika Krzysztofa Łapińskiego stwierdził we wtorek, że "najlepiej byłoby, gdyby nad tymi ustawami odbyła się jakaś dyskusja, debata". Jednak na pytanie czy prezydent Andrzej Duda spotka się z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro rzecznik powiedział, że "pan prezydent spotyka się z ministrami" i dodał, że "jak będzie taka konieczność, potrzeba, to (prezydent) spotka się z panem ministrem Ziobro. Ale na razie z tego co wiem takie spotkanie nie jest zaplanowane".

Więcej: Rzecznik prezydenta zapowiada debatę nad ustawami ws sądownictwa>>

Nawiązując do tej wypowiedzi wiceminister sprawiedliwości  Michał Wójcik powiedział w środę, że ze strony Pałacu Prezydenckiego nie było propozycji konsultacji projektów z Ministerstwem Sprawiedliwości. - Na pewno mogę potwierdzić, że nie ma konsultacji z MS - oświadczył.

Więcej: Wiceszef MS: nie konsultuje się z nami projektów reformy wymiaru sprawiedliwości>>

Do sprawy nawiązała tego samego dnia premier Beata Szydło. - Przy tak ważnych zmianach, jak ustawy o KRS i SN, konsultacje z ministrem sprawiedliwości są potrzebne – powiedziała. - W Polsce mamy w tej chwili system, w którym minister sprawiedliwości odpowiada za resort sprawiedliwości i sądzę, że przy tak ważnych zmianach, te konsultacje są potrzebne - dodała premier.

Więcej: Premier domaga się konsultacji z ministrem projektów o KRS i SN>>
 
Z zainteresowaniem czeka na projekty prezydenckie dot. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa także marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jak zaznaczył, spodziewa się, że dyskusja dotycząca reformy sądownictwa będzie tym razem "bardziej merytoryczna, niż przed wakacjami". - Być może dlatego, że tego będzie wymagał czas. Polacy będą jednak od posłów chcieli, szczególnie od posłów opozycji, żeby wyjaśnić, dlaczego nie ma zgody na jeden, czy drugi przepis, na jakieś rozwiązanie - dodał Kuchciński.

Jego zdaniem "zwiększone zainteresowanie tą problematyką powinno dać dobre efekty". - Polski wymiar sprawiedliwości, sądownictwo w szczególności, musi być zmienione. O tym mówimy już od dziesiątków lat. Tutaj zmian nie było. To jest obszar władzy państwowej, który do tej pory unikał zmian i dlatego też sam z zainteresowaniem czekam na projekty prezydenckie. Liczę, że one generalnie będą przygotowane w taki sposób, jak to było z projektami poselskimi - podkreślił marszałek Sejmu. (ks/pap)

Czytaj: Prof. Matczak: prezydent powinien konsultować swoje projekty dot. sądów>>