Stanowisko takie Jacek Czaputowicz przedstawił w poniedziałek po spotkaniu z Fransem Timmermansem. On z kolei stwierdził, że jest w Polsce, aby kontynuować dialog.

- Zmiana w polskim rządzie doprowadziła do zmiany w klimacie naszych relacji, chociaż nie zgadzamy się we wszystkim, to mamy szczery i otwarty dialog na wszystkie sprawy nas interesujące - stwierdził. Podkreślił jednak, że chce się upewnić, że w reformie sądownictwa niezawisłość i niezależność systemu są zachowane. - Trójpodział władzy jest kluczowy; nie chcielibyśmy przeciągać dyskusji na miesiące, chcemy wypracować rozwiązanie tak szybko, jak to możliwe - powiedział.

Czytaj: Prezesi SN przekazali wiceszefowi KE swoje opinie o zmianach w sądach>>

Wiceszef Komisji Europejskiej podczas poniedziałkowej wizyty w Warszawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem spraw zagranicznych, szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim, wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską.

- Staraliśmy się tę wizytę w taki sposób zorganizować, aby pan przewodniczący miał opinię różnych instytucji biorących udział w reformie systemu sądownictwa i by mógł wyrobić sobie opinię na temat tego, jak ta reforma przebiega i jakie są jeszcze ewentualne możliwości przyjęcia pewnych usprawnień sugerowanych przez KE - powiedział Czaputowicz.

- Przez zbyt długi czas nie mieliśmy dialogu, wymienialiśmy tylko listy i pisma, a zmiana w rządzie doprowadziła również do zmiany w klimacie naszych relacji" - powiedział Frnas Timmermans. - Chociaż nie zgadzamy się od razu, co do wszystkiego, to mamy szczery i otwarty dialog na wszystkie sprawy interesujące nas wzajemnie - dodał.

- Podstawa naszej debaty nie jest to, czy Polska ma prawo reformować swój system sądownictwa czy nie, to nie jest domena Komisji Europejskiej - podkreślił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. lepszej regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych.

Timmermans dodał, że Komisja chce się natomiast upewnić, czy zachowuje się niezależność systemu sądowniczego. - Trójpodział władz jest kluczowo ważny dla praworządności, jest przewidziany w traktatach europejskich - zaznaczył. Dodał, że jest to wymaganie stawiane wszystkim państwom członkowskim.

Natomiast Jacek Czaputowicz pytany na wspólnej konferencji prasowej z Timmermansem, czy ze strony polskiego rządu padło więcej propozycji kompromisowych ws. reform sądownictwa, powiedział, że "toczyła się dyskusja na temat konkretnych rozwiązań". - Jednak chodziło też o przedstawienie spójnego systemu reform sądownictwa - zaznaczył.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans spotkał się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

- W  trakcie wizyty wiceszefa KE rzecznik przedstawił swoją opinię na temat reform polskiego sądownictwa, opartą na wcześniejszych wystąpieniach RPO m.in. w Sejmie i Senacie podczas uchwalania zmian w SN i KRS - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie RPO. - Nie może być porządnej ochrony praw i wolności obywatelskich, jeśli sądy w Polsce nie będą niezależne - powiedział Adam Bodnar po spotkaniu z Timmermansem. Jego zdaniem "przeprowadzane reformy zagrażają niezależności sądownictwa w Polsce, a także ochronie praw i wolności obywatelskich".

Frans Timmermans miał powiedzieć podczas spotkania, że "istnieje przestrzeń do porozumienia, do kompromisu, który musi być zawarty w ciągu najbliższych dni czy tygodni". - W pewnym momencie bowiem odwrócenie wprowadzanych właśnie zmian może być niemożliwe - czytamy w cytacie z wypowiedzi wiceprzewodniczącego KE.

- Jestem zadowolony z rozmów z polskimi władzami, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym i RPO nt. praworządności. Pilnie musimy znaleźć rozwiązania. Zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski - czekamy na konkretne działania i uważnie śledzimy wydarzenia w Sejmie - napisał na koniec dnia Timmermans na Twitterze.

Czytaj: Minister prezydenta: zmiany w sądach to nasza sprawa, nie Unii>>