Jak pisze RPO w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości, problem sygnalizują zarówno osoby przesłuchiwane w toku czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia przez straże gminne lub miejskie, jak i same straże. - Wnioski wpływające do Rzecznika wskazują na naruszenie praw i wolności osób w związku z niemożnością uzyskania zwrotu kosztów stawiennictwa, również straże miejskie sygnalizują brak jednolitego sposobu postępowania w tym zakresie – czytamy w wystąpieniu.

Zdaniem RPO źródłem problemu wydaje się być brak w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Kodeksie postępowania karnego jednoznacznie określonego organu, który powinien pokryć koszty stawiennictwa świadka w toku czynności wyjaśniających prowadzonych przez straże gminne (miejskie). Rzecznik zauważa, że ten problem jest znany Ministerstwu Sprawiedliwości i był asumptem do podjęcia rozważań nad wprowadzeniem zmian legislacyjnych. Jednak pomimo upływu czasu nie doszło do ustanowienia rozwiązań stanowiących możliwość realizacji prawa do zwrotu kosztów stawiennictwa oraz nie wskazano sposobu postępowania do czasu wprowadzenia nowych regulacji.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo wykroczeń. Przepisy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



W związku z nierespektowaniem praw obywateli w obecnym stanie prawnym i istniejącej luce prawnej istniejącej w zakresie przepisów dotyczących określenia organu zobowiązanego do zwrotu kosztów stawiennictwa, Rzecznik zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o zajecie stanowiska w sprawie.