- Pragnę zwrócić się do Państwa z gorącą prośbą o pomoc dla mieszkańców Bytomia. Na skutek szkód górniczych wielu z nich znalazło się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Z dnia na dzień muszą opuszczać swoje domy i mieszkania, poszukiwać nowego lokum i środków do życia. Skala katastrofy jest tak duża, że starania władz lokalnych, które muszą zapewnić 1000 lokali, już nie wystarczą. Potrzebne jest wsparcie wszystkich ludzi dobrej woli - czytamy w oświdczeniu Pani Rzecznik.
Prof. Lipowicz apeluje do środowisk prawniczych – kancelarii adwokackich, radców prawnych, instytucji wymiaru sprawiedliwości, wyższych uczelni – o włączenie się do akcji pomocy mieszkańcom Bytomia. Przede wszystkim o organizowanie bezpłatnych porad prawnych. Zwłaszcza osobom, które wykupiły swoje mieszkania i jako właściciele nie mogą być reprezentowani przez miasto.
- Byłam niedawno w Bytomiu, rozmawiałam z ludźmi i – proszę mi wierzyć – każda informacja, każde wyjaśnienie czy rada są dla nich na wagę złota. Nie wolno nam ich zostawić samych w biedzie, okażmy im naszą solidarność. Głęboko wierzę, że mająca w Polsce znakomite tradycje działalność prawników pro bono i tym razem przyniesie dobre owoce - pisze rzecznik praw obywatelskich.