Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, sekretarz stanu w MS Jerzy Kozdroń wręczył akt powołania na stanowisko dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości na okres trzech lat dr hab. Romanowi Trzaskowskiemu. Uroczystość odbyła się w siedzibie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.
IWS jest państwową jednostką organizacyjną, prowadzącą działalność naukowo-badawczą. Jego podstawowym zadaniem jest prowadzenie badań i analiz dotyczących funkcjonowania w praktyce sądów powszechnych oraz innych organów ochrony prawnej instytucji z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego oraz karnego (materialnego i procesowego).

Czytaj: Jest problem z wyborem szefa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości>>

Roman Trzaskowski pełnił obowiązki dyrektora Instytutu. Jest absolwent emWydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom 1999 r, ukończył także studia w Centrum Prawa Angielskiego i Europejskiego UW (1997-1998, dyplom University of Cambridge Board of Continuing Education) oraz w Centrum Prawa Francuskiego i Europejskiego UW (1997-1998, dyplom Université de Poitiers, Faculté de Droit et des Sciences Sociales).
W 2004 r. obronił na UW rozprawę doktorską pt. „Granice swobody kształtowania  treści i celu umów obligacyjnych (art. 3531 k.c.)”, przygotowaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Tomasza Dybowskiego, za którą otrzymał drugą nagrodę w XVLI Ogólnopolskim Konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie (2006 r.).
W 2014 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych (dyscyplina prawo, specjalność prawo cywilne). Podstawą nadania stopnia była m.in. monografia pt. „Skutki sprzeczności umów obligacyjnych z prawem”, za którą autor otrzymał pierwszą nagrodę w VI edycji Konkursu Wolters Kluwer i „Przeglądu Sądowego” na książkę prawniczą najbardziej przydatną dla praktyki wymiaru sprawiedliwości w 2013 roku.
Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w latach 2005-2006. Kierownik i wykonawca projektów badawczych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych, Ministra Nauki i Edukacji oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestnik prac 6 zespołów problemowych Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (lata 2007-2015) oraz europejskich prac nad Common Frame of Reference (pobyt naukowy w European Legal Studies Institute w Osnabrück, Niemcy - 2006 r.).
Autor ponad 60 publikacji z dziedziny prawa cywilnego, w tym 4 monografii i obszernych fragmentów komentarza do kodeksu cywilnego pod red. J. Gudowskiego (Warszawa 2013-2014).
W Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości pracuje od 1999 r. W latach 1999-2007  asystent, a następnie adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2006-2013 wykładowca Podyplomowego Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych, organizowanego  przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (9 edycji). Od 2002 r. asystent ds. orzecznictwa w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego, a od 2005 r. członek Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego.