Wynika z niej, że Rada Naukowa IWS, placówki podległej ministrowi sprawiedliwości, zdecydowała się na unieważnienie konkursu na podstawie par. 12 pkt 1 rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie sposobu i trybu przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora instytutu badawczego (Dz.U. z 2010 r. nr 215, poz. 1412). Co to oznacza? Że do unieważnienia doszło, bo w trakcie trwania konkursu zostały naruszone przepisy rozporządzenia. Rada uznała także, że nowy konkurs zostanie przeprowadzony po sprecyzowaniu wymagań formalnych, określonych w par. 8 ust. 6 statutu instytutu.

Jak tłumaczy prof. Beata Gruszczyńska, zastępca przewodniczącego rady naukowej IWS, zgłoszenia złożyły trzy osoby: dr hab. Katarzyna Dudka, prof. IWS, dr hab. Maria Rogacka-Rzewnicka, prof. UW, oraz dr hab. Roman Trzaskowski, prof. IWS (pełniący obecnie obowiązki dyrektora placówki).
– To konkurs na istotne stanowisko. Aby zachować przejrzystość procedur, unieważnienie konkursu powinno być szerzej uzasadnione na stronie internetowej instytutu. To ważne nie tylko dla startujących kandydatów, lecz także dla społeczeństwa. Tymczasem z lakonicznego komunikatu na stronie IWS trudno wywnioskować, co tak naprawdę było powodem – ocenia Michał Szwast, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jego zdaniem wymagania stawiane kandydatowi na dyrektora są dość jasno ujęte w statucie instytutu.
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna>>>