Minister zapowiedział to w rozmowie z OKO.press. — Będzie to ustawa o nowej KRS (procedowana nowelizacja), ustawa anty-kagańcowa, która likwiduje wszystkie sprzeczne z prawem unijnym zmiany wprowadzone do ustaw sądowych. Trzecia ustawa dotyczy prokuratury. Będzie ona składała się z dwóch części. Pierwsza dotyczy rozdziału stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Ona będzie uchwalana już teraz, nie ma na co czekać. A druga część to kompleksowa ustawa o nowej prokuraturze. Jest ona oczekiwana i potrzebna, ale jej przygotowanie zajmie więcej czasu — mówił Bodnar.

Jak wyjaśnił, kolejne projekty mają dotyczyć znowu Krajowej Rady Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. — Rozwiąże problem konkursów dla neo-sędziów. Piąta ustawa dotyczy nowelizacji ustawy o sądach powszechnych. Nie jestem pewien, czy potrzebna jest tu głęboka nowelizacja, tak jak by chciało stowarzyszenie sędziów Iustitia, które proponuje cały aparat sądowy przenieść pod nadzór KRS. Uważam, że trochę za wcześnie na taką dyskusję w sytuacji, gdy mamy nieuporządkowanych wiele innych rzeczy w sądach — dodał minister.

Zapowiada również ustawę o statusie pracowników sądów i prokuratur oraz ustawę dotyczącą wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Czytaj: Nowela ustawy o KRS coraz bliżej Sejmu, we wtorek zajmie się nią rząd >>

--------------------------------------------
Poznaj społeczne projekty ustaw służące odbudowie wymiaru sprawiedliwości, przygotowane przez ekspertów  >
--------------------------------------------