Kluczowym założeniem, które legło u podstaw nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym jest poszerzenie i wzmocnienie udziału podmiotów publicznych w realizacji podstawowych funkcji i zadań wynikających ze wspomnianej ustawy.  W szczególności obowiązki te winny być realizowane przez podmioty publiczne lub o większościowym kapitale publicznym.   
Projektodawca określił w projekcie nowelizacji różne formy prowadzące do swoistego „upaństwowienia” ratownictwa medycznego. Proponowana zmiana uznaje, że  zostanie to osiągnięte poprzez:
- zawieranie umów z podmiotami leczniczymi utworzonymi z całkowitym lub większościowym udziałem kapitału publicznego;
 - zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dysponentów ZRM, co do uzyskania środków publicznych na realizację świadczeń ratowniczych;
- włączenie dyspozytorni medycznych w strukturę urzędów wojewódzkich; - odejście od wyłaniania dysponentów zespołów ratownictwa medycznego w trybie konkursowym na rzecz zawierania umów z dysponentami wskazanymi przez wojewodów w WPDS.
Proponowane zmiany ustawy zmierzające wyraźnie w kierunku ustanowienia realnie państwowego systemu ratownictwa medycznego pozwalają na jego ustabilizowanie organizacyjne i personalne, przez co umożliwiają trwałe uporządkowanie rynku tych usług.
Rada Legislacyjna wyraża pogląd, że stanowisko projektodawcy dążącego do pełnego upaństwowienia systemu ratownictwa medycznego nie zostało dostatecznie szczegółowo i dokładnie uzasadnione. Nie wykazano, że dotychczasowy jego model jest nieskuteczny i nie przynosi pożądanych efektów.
Prof. dr hab. Annę Łabno, która projekt stanowiska przygotowała wątpliwości dotyczą przede wszystkim powołania zespołów motocyklowych. W zależności od wyposażenia w sprzęt pojawia się pytanie o niezbędny zakres kwalifikacji ratownika; czy nie należałoby zmodyfikować dotychczasowy model ich kształcenia? Poza tym w projekcie brak jest wskazania jakichkolwiek warunków technicznych motocykla. Jest to ważne również z powodu stosowanego w tych zespołach sprzętu medycznego - podkreśla Rada Legislacyjna.
Prof. dr hab. Annę Łabno ma wątpliwość, czy wobec tych wątpliwości nie byłoby trafniej utrzymać oba istniejące dotąd zespoły ratownictwa medycznego, a tylko w części zredukować rolę lekarza systemu w zespołach wyjazdowych? Tym bardziej, że projektowana likwidacja spowoduje, że na przykład w sytuacji katastrofy, czy innego zdarzenia masowego, na miejscu zdarzenia nie pojawią się lekarze, gdyż zgodnie z projektem nie będzie ich już w żadnym zespole wyjazdowym. W świetle powyższych wątpliwości należy postawić pytanie, czy  kierunek zmian wynikający z proponowanej nowelizacji będzie rzeczywiście służył poprawie ochrony zdrowia. Nie wydaje się również trafne ich uzasadnienie brakiem lekarzy zainteresowanych specjalnością ratownika medycznego - dodają eksperci Rady Legislacyjnej.


 

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks postępowania administracyjnego. Ordynacja podatkowa. Samorządowe kolegia odwoławcze. Postępowanie egzekucyjne w administracji. Prawo o ustroju sądów administracyjnych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł