Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił do SN rzecznik praw obywatelskich, który chce rozstrzygnięcia następującego zagadnienia prawnego: „Czy sąd wieczystoksięgowy może odmówić dokonania wpisu w księdze wieczystej wówczas, gdy istnieje znana mu urzędowo przeszkoda do jego dokonania powodująca, że dokonanie wpisu prowadziłoby do naruszenia bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa?”.
Rzecznik stwierdza w swoim wniosku, że na tle skarg wpływających do jego biura wyłonił się problem dostrzeżonej w orzecznictwie sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego rozbieżnej wykładni przepisów określających zakres uprawnień sądu wieczystoksięgowego w ramach badania prawidłowości wniosku o wpis do księgi wieczystej. W szczególności rozbieżność ta dotyczy tego, czy w ramach swojej kognicji sąd wieczystoksięgowy jest uprawniony do uwzględnienia okoliczności niepowołanych wprawdzie w treści wniosku o wpis i załączonych do wniosku dokumentów, lecz znanych sądowi z urzędu.
RPO przypomina, że zgodnie z regulacją zawartą w kodeksie postępowania cywilnego, rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Sąd oddala wniosek o wpis, jeżeli brak jest podstaw albo istnieją przeszkody do jego dokonania.
Jako ilustrację problemu RPO przywołuje wyrok Sądu Najwyższego z 19 marca 2003 r., w którym został wyrażony pogląd, iż sąd nie może odmówić dokonania wpisu w księdze wieczystej na podstawie okoliczności, które są powszechnie znane lub doszły do jego wiadomości w inny sposób niż przez badanie treści wniosku, treści i formy dołączonych do wniosku dokumentów oraz treści księgi wieczystej. Z kolei w postanowieniu z dnia 15 grudnia 2005 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że sąd wieczystoksięgowy może odmówić wpisu w księdze wieczystej, gdy istnieje znana mu urzędowo przeszkoda do jego dokonania.
Rzecznik praw obywatelskich za uzasadniony uznaje pogląd, w myśl którego sąd wieczystoksięgowy może odmówić wpisu w księdze wieczystej, gdy istnieje znana mu urzędowo przeszkoda do jego dokonania. W takiej sytuacji sąd jest uprawniony do oddalenia wniosku o wpis z uwagi na brak podstaw do jego dokonania. - Trudne do zaakceptowania wydaje się wąskie ujmowanie kognicji sądu wieczystoksięgowego, które uniemożliwiałoby mu nawet uwzględnienie tych okoliczności, które znane są sądowi urzędowo, a które powodują, że wpis do księgi wieczystej wywołałby skutki niezgodne z powszechnie obowiązującym prawem – czytamy we wnioski do Sądu Najwyższego.
Aleksander Oleszko
Prawo o notariacie. Księgi wieczyste. Postępowanie wieczystoksięgowe>>
Pytanie do SN: sąd wieczystoksięgowy analizuje fakty, czy tylko dokumenty?
Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy sąd wieczystoksięgowy może z urzędu uwzględnić okoliczności niepowołanych wprawdzie w treści wniosku o wpis i w załączonych do wniosku dokumentach, ale mogących naruszać obowiązujące prawo.