Kosiński powiedział na briefingu prasowym, że ludowcom trudno zrozumieć taką decyzję prezydenta, bo ok 170 tys. obywateli poparło obywatelską ustawę w sprawie przywrócenia stanu sprzed reformy Gowina. Wiecej: Prezydent zawetował obywatelską ustawę o okręgach sądowych
- PiS popierało inicjatywę obywatelską. Będziemy konsekwentni. Uważamy, że likwidacja Polski powiatowej, jaka ma miejsce pod rządami koalicji PO-PSL, jest wielkim błędem. Wetując tę ustawę, prezydent Komorowski podpisał się pod projektem likwidacji 79 sądów rejonowych - powiedział rzecznik Pis Mariusz Błaszczak w Sejmie, pytany, czy PiS zagłosuje za odrzuceniem weta.
- SLD również zagłosuje za odrzuceniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych na mocy tzw. reformy Gowina - zapowiedział w czwartek w Szczecinie szef Sojuszu Leszek Miller.
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział list do marszałek Sejmu Ewy Kopacz z apelem, aby parlament podjął jak najszybsze prace m.in. nad wetem do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych. Komorowski skierował jednocześnie do Sejmu własny projekt zmian w ustawie o ustroju sadów powszechnych, pozwalający ministrowi sprawiedliwości na przywrócenie sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów.
- Zamierzam zwrócić się z apelem formalnym do pani marszałek o to, aby parlament podjął jak najszybsze prace w jak największym tempie, zarówno nad wetem prezydenckim, jak i nad kwestią związaną z nowelizacją ustawy - powiedział Komorowski.
Pozytywnie o prezydenckim projekcie wypowiadali się przedstawiciele Ruchu Palikota oraz Solidarnej Polski, ale nie poinformowali jeszcze, jak będą głosować w sprawie weta. (ks/pap)