Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina, że w 2012 roku ETPC wydał wyrok w sprawie Kędzior przeciwko Polsce. Sprawa dotyczyła umieszczania osoby ubezwłasnowolnionej w domu pomocy społecznej bez jej zgody. ETPC uznał, że taka sytuacja narusza Konwencję. Ponieważ pomimo upływu trzech lat, ten wyrok wciąż nie jest wykonany, HFPC skierowała w tej sprawie dwa wystąpienia do Komitetu Ministrów Rady Europy.
Czytaj: Niespieszno MS pracuje nad likwidacją ubezwłasnowolnienia>>>

Pierwsze wystąpienie Fundacji odnosi się do podjętych przez rząd środków indywidualnych. HFPC zwróciła uwagę na nieprawidłowości w kwestii wypłaty i wydatkowania zadośćuczynienia zasądzonego przez ETPC na rzecz S. Kędziora. HFPC w wystąpieniu podkreśliła także fakt, że przez polskie organy nie podjęły żadnych kroków zmierzających do umożliwienia S. Kędziorowi opuszczenie domu pomocy społecznej.
W drugim wystąpieniu HFPC wskazała, że do tej pory rząd nie znowelizował przepisów ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która uwzględniałaby wytyczne zawarte w wyroku ETPC. - Jedynym dokumentem, który udało się wypracować w ciągu 2,5 roku od publikacji orzeczenia jest projekt założeń do ustawy nowelizującej ustawę o ochronie zdrowia psychicznego, która wprowadzałby pewne gwarancje proceduralne dla osób ubezwłasnowolnionych – mówi ekspert Fundacji Marcin Szwed.
Czytaj: Rząd proponuje odejście od instytucji ubezwłasnowolnienia>>>

Zdaniem HFPC, projekt ten można uznać jedynie za pierwszy krok w celu zapewnienia pełnej ochrony osobom z niepełnosprawnością psychiczną i umysłową. - Naszym zdaniem, ustawodawca powinien dążyć przede wszystkim do zniesienia instytucji ubezwłasnowolnienia i deinstytucjonalizacji systemu pomocy osobom z niepełnosprawnościami umysłowymi i psychicznymi – podkreśla Marcin Szwed.
Treść wystąpienia>>> 
 

 
Larysa Ludwiczak
Ubezwłasnowolnienie w polskim systemie prawnym>>>