Chodzi o poselski (PO) projekt noweli ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (druk sejmowy 2516), który ma ułatwić pracę mniejszym kancelariom komorniczym. Jeżeli nowela wejdzie w życie, to komornik będzie odmawiał przyjęcia dodatkowej sprawy, jeżeli do jego kancelarii w ostatnim roku wpłynęło ponad 2000 spraw, zaległość w zakresie egzekucji przekracza sześć miesięcy i współczynnik skuteczności nie przekroczył 35 proc.
Według KPP Lewiatan to za wysoki próg - pracodawcy sugerują, że taka zmiana może mieć negatywne skutki społeczne.

Czytaj: Sejm pracuje nad nowelą dotyczącą ograniczeń w wyborze komornika>>>

"W ostatnich dniach bardzo mocno krytykowana jest bezwzględność komorników, w szczególności w przypadku egzekucji z ruchomości, polegająca na odbieraniu i szybkiej sprzedaży przedmiotów, niepozwalająca na skuteczne wstrzymanie egzekucji. Przykładem takiego postępowania jest nagłośniona przez media tzw. sprawa sprzedaży traktora." - podkreślają przedsiębiorcy w opinii - "Przypominamy, iż w bulwersującej opinię publiczną sprawie, traktor został zajęty, natychmiast odebrany, a wkrótce sprzedany w prosty (komisowy) sposób. Tylko takie bowiem postępowanie komorników, doprowadzi do uzyskania bardzo wysokiej skuteczności w sprawach trudnych, które trafią do komorników po nowelizacji (np. spraw z ponownej egzekucji, które były do chwili obecnej obsługiwane przez największe kancelarie komornicze)." - tłumaczą. Proponują zmiany w projekcie, a konkretnie obniżenie ww. wskaźnika do 25 proc. Pracami nad nowelą zajmie się Sejm na najbliższym posiedzeniu.

ID produktu: 40162600 Rok wydania: 2012
Autor: Jacek Gołaczyński,Małgorzata Brulińska,Izabella Gil,Bogdan Pękalski,Anna Stangret-Smoczyńska,Marcin Uliasz,Zbigniew Woźniak,Dariusz Zawistowski
Tytuł: Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Komentarz>>>