Projekt (druk sejmowy 2516) przygotowali posłowie Platformy Obywatelskiej. Argumentują, że skuteczność postępowań egzekucyjnych wciąż jest na niskim poziomie, a możliwość wyboru komornika, którą ustawa daje wierzycielowi doprowadziła do rozwarstwienia wielkości kancelarii.
Czytaj: Nowe prawo trochę ograniczy prawo wyboru komornika>>>

Posłowie uważają, że prawo do przyjmowania spraw spoza rewiru powinni mieć tylko najskuteczniejsi komornicy. Jeżeli nowela wejdzie w życie, to komornik będzie odmawiał przyjęcia dodatkowej sprawy, jeżeli do jego kancelarii w ostatnim roku wpłynęło ponad 2000 spraw, zaległość w zakresie egzekucji przekracza sześć miesięcy i współczynnik skuteczności nie przekroczył 35 proc. W przypadku większych podmiotów (ponad 5000 spraw) współczynnik wynosi 40 proc.

Pomysł ograniczenia możliwości wyboru komornika krytykują przedsiębiorcy. Zwracają uwagę, że ograniczenie możliwości wyboru komornika negatywnie odbije się na szybkości i skuteczności postępowań egzekucyjnych. Oceniają również, że zamiast pomóc małym kancelariom komorniczym w rozwoju, zmiany tylko im zaszkodzą.

- Rozwiązaniem, które „rozwarstwienie kancelarii komorniczych" mogłoby zmniejszyć, jest przede wszystkim zmiana oraz promowanie nowego podejścia wśród komorników do prowadzenia egzekucji i współpracy z wierzycielami, a także praca nad dalszą informatyzacją egzekucji, tak jak to nastąpiło w postępowaniu sądowym (np. e-sąd). - podkreślają w opinii do projektu.

ID produktu: 40430100 Rok wydania: 2014
Autor: Wojciech Tomalak
Tytuł: Status ustrojowy i procesowy komornika sądowego>>>