W organizację Tygodnia - oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Generalnej - aktywnie włączyli się: Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza, a także Naczelna Izba Lekarska.
Działania w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem będą miały charakter interdyscyplinarny. Ich interdyscyplinarność polegać będzie na tym, że informacji udzielać będą nie tylko prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, funkcjonariusze Policji, kuratorzy sądowi i komornicy, ale także psycholodzy, lekarze, pracownicy pomocy społecznej.
Pełna lista instytucji uczestniczących w akcji jest na stronach www.ms.gov.pl i www.pokrzywdzeni.gov.pl>>>
Jak przypominają organizatorzy Tygodnia, jego idea zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.
Informacje o dyżurach pełnionych przez prokuratorów udzielających porad prawnych zostaną zamieszczone w formie komunikatów na tablicach informacyjnych i stronach internetowych prokuratur apelacyjnych i okręgowych.
Zaproszenie na konferencję
Prokurator Generalny w poniedziałek 22 lutego 2016 r. organizuje w Prokuratury Generalnej konferencję zatytułowaną Nowe środki ochrony i pomocy dla ofiar. Partnerem przy ogranizacji konferencji jest wydwanictwo Wolters Kluwer, dlatego dostępna będzie ona w internecie w godz. 10.00 - 16.00 pod adresem http://www.ofiarom-przestepstw.lex.pl/>>>
Lidia Mazowiecka
Indywidualna ocena służąca ustaleniu szczególnych potrzeb ofiar przestępstw w zakresie ochrony>>>