Do tej pory w Trybunale zasiadali prof. Jerzy Makarczyk ( dziś w stanie spoczynku), prof. Marek Safjan (od 2009 r.). Od 2013 r.  w Trybunale zasiada prof. Maciej Szpunar jako rzecznik generalny (były podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, od 2010 do 2013 podsekretarz stanu w MSW). Jak zapewnia prof. Safjan - rzecznik spełnia bardzo ważną funkcję, która polega jakby "na oświecaniu sądu", gdy chodzi o możliwe rozwiązania sprawy. Opinia rzecznika ma istotny wpływ na ostateczny wyrok. Co więcej - po raz pierwszy opinie rzecznika generalnego pisane są w języku polskim. Czytaj też>>Prof. Safjan: polscy sedziowie nie doceniają...

Obecnie w Sądzie Ogólnym zasiada jeszcze prof. Irena Wiszniewska-Białecka.
Mimo ogromnego wysiłku sędziów wiele spraw czeka na rozstrzygniecie. Obecnie czas oczekiwania na rozstrzygniecie wynosi 20 miesięcy, a nawet kilka lat ( co może być katastrofalne dla rynku). Dla przyspieszenia rozpatrywania spraw Trybunał postanowił rozszerzyć swój skład z 28 do 56 sędziów. Założono, że każdy kraj członkowski będzie miał dwóch sędziów, a nie jednego - jak obecnie.  
Taka operacja odbywać się będzie w trzech etapach. Pierwszy etap to - zwiększenie o 12 sędziów w sądzie ogólnym do października 2015 r. Wcześniej muszą być zakończone prace legislacyjne w Parlamencie Europejskim i Radzie. Państwa członkowskie ustaliły, że  pierwsze państwa, które mają wyłonić sędziów do Trybunału będą wyznaczone w drodze losowania. Los sprawił, że Polska znalazła się w tym gronie.
- Wprowadzanie naszej kultury prawniczej do orzecznictwa Unii jest ważne - podkreśla sędzia Safjan. - Polacy są znawcami prawa europejskiego - dodaje.
Czytaj też>>Polska będzie miała trzeciego sędziego...
 

Warto dodać, że ETS to sąd dla 550 mln ludzi, obywateli UE. ETS zatrudnia też tysiąc tłumaczy. Roboczym językiem jest francuski, ale każdy wyrok jest tłumaczony na wszystkie języki unijne.
- Przed sądem ogólnym Unii Europejskiej zdarza się, że kara za działalność niezgodną z zasadami swobody konkurencji, w sprawach tzw. kartelowych wynosi często kilkaset milionów, a nawet kilka miliardów euro - wyjaśnia sędzia Safjan.

ID produktu: 40155988 Rok wydania: 2011
Autor: Marek Safjan
Tytuł: Prawo wobec medycyny i biotechnologii. Zbiór orzeczeń z komentarzami