Prof. Marek Safjan skomentował w TVN24 spór o Trybunał Konstytucyjny. Ocenił, że nie mamy do czynienia ze zwykłym kryzysem konstytucyjnym. - To coś znacznie bardziej poważnego - zauważył. - Sygnał być może jeszcze bardziej niepokojących zmian w Polsce - przestrzegł.
Profesor podkreślił, że "w odniesieniu do konstytucji i wyroków Trybunału nie ma żadnego kompromisu". - Trybunał wydał bardzo wyraźne orzeczenie, które jednoznacznie mówi, że mamy trzech sędziów, którzy zostali skutecznie powołani i dwóch, których można wybrać na nowo - przypomniał. - Prezes Andrzej Rzepliński znajduje się w sytuacji, że gdyby chciał poszukiwać kompromisu polegającego na przykład na tym, że nie uznaje się prawomocnie wykonanego wyboru tamtej trójki sędziów, to by złamał konstytucję - stwierdził prof. Safjan.

Czytaj też>>Prof. Rzepliński: próba rozbicia Trybunału od wewnątrz

"Mamy do czynienia z sytuacją, której nie jestem w stanie sensownie ocenić" Odnosząc się do sytuacji, w jakiej teraz znajduje się prezydent Andrzej Duda ocenił, że miał on "szereg możliwości, które otwierała przed nim także konstytucja". Jego zdaniem, najbardziej ryzykownym momentem było zaprzysiężenie przez prezydenta nowo wybranych sędziów tuż przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dot. ustawy o TK przegłosowanej w czerwcu przez koalicję PO-PSL.

Więcej>>http://www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej z książki
Konstytucyjny system organów państwowych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł