Deklarację taką złożył  w czwartek w Brukseli, nawiązując do wtorkowego wysłuchania na posiedzeniu Rady UE ds. ogólnych. I dodał, że jego stanowisko nie zmieniło się w tej sprawie w ciągu ostatnich trzech lat. 

Czytaj: KE nie rezygnuje z procedury art. 7 przeciwko Polsce>>

Wiceprzewodniczący KE wypowiedział się w tej sprawie w związku z tym, że przedstawiciele polskich władz wielokrotnie mówili, że uchwalenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. pozwala na powrót do orzekania sędziów przesuniętych w stan spoczynku przez wcześniejszą zmianę tej ustawy, powinno skutkować wycofaniem skargi KE przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz wstrzymaniem procedury z artykułu 7. Taraktatu UE. 

Polski rząd oczekuje wstrzymania procedury

- Gdy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wejdzie w życie, nie będzie materialnej podstawy do utrzymywania skargi w Trybunale Sprawiedliwości UE przeciw Polsce - stwierdził w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
- Skoro Polska zdecydowała się na nowelizację ustawy o  Sądzie Najwyższym, to po stronie Komisji Europejskiej powinna pojawić się "symetryczna" reakcja. Odnoszę wrażenie, że polityczne emocje wokół Komisji Europejskiej to utrudniają. Ta sprawa, także w związku z olbrzymim zaangażowaniem po stronie polskiej, powinna być bliżej wygaszenia, a nie przeciągania jej w sposób, z jakim mamy do czynienia dzisiaj - powiedział podczas posiedzenia Rady UE wiceszef MSZ Konrad Szymański. 

Czytaj: Szef MSZ: Gdy ustawa o SN wejdzie w życie, skarga z TSUE powinna być wycofana>>

KE: to za małe zmiany

- Zmiany w ustawie o  Sądzie Najwyższym to krok w dobrym kierunku, ale wiele rekomendacji Komisji Europejskiej w sprawie zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości nie doczekało się realizacji - stwierdził po wtorkowym posiedzeniu Rady UE wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
- Takie jest stanowisko KE od samego początku. Kwestia Sądu Najwyższego i wieku emerytalnego sędziów w SN jest tylko jednym problemem, a powinniśmy patrzyć na wszystkie inne, które są objęte procedurą z art. 7 - powiedział Timmermans podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w Komisji Europejskiej w Brukseli.

Czytaj: TSUE w marcu zajmie się pytaniami Sądu Najwyższego>>

Morawiecki oskarża Timmermansa
- Zmiany w ustawie dotyczącej Sądu Najwyższego pokazują naszą wyciągniętą rękę, gotowość do dialogu i kompromisu z Komisją Europejską - powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. - My pokazaliśmy naszą dobrą wolę, wyciągniętą rękę i czekamy teraz na wyciągniętą rękę z drugiej strony - dodał. I oskarżył wiceszefa KE Fransa Timmermansa o działanie podyktowane kampanią.

Oskarżenia o konflikt interesów wobec niego zaczęły się, gdy 8 grudnia w Lizbonie podczas kongresu Partii Europejskich Socjalistów (PES) został on oficjalnie wybrany na kandydata socjalistów na przyszłego szefa KE.
- Fakt, że jestem kandydatem wiodącym w europejskich wyborach, nie ma wpływu na moje stanowisko - powiedział Timmermans.  I zwrócił uwagę, że żaden z ministrów w rządach państw członkowskich nie rezygnuje ze sprawowania swojej funkcji, czy wypełniania zadań w czasie kampanii wyborczej.