- Decyzja prezydenta nie w pełni spełnia nasze oczekiwania,  oczekiwaliśmy trzech wet - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf ( na zdjęciu). - Te dwa weta są bardzo dobrą oznaką przyszłych rozważań na temat wymiaru sprawiedliwości - dodała prezes SN. Ustawa o ustroju sądów powszechnych będzie podpisana i musimy patrzeć na to, w jaki sposób zostanie realizowana - dodała.
Prezydent poinformował, że przed podjęciem decyzji o wecie dwóch ustaw przeprowadził szerokie konsultacje z prawnikami. Jednak nie powiedział z jakimi.

Czytaj też>>KRS chce pracować razem z Prezydentem nad projektem ustawy ...

Co dalej z zawetowanymi ustawami?

Rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek mówił  o spotkaniach przedstawicieli trzeciej władzy pod sądami ze społeczeństwem. - Były one przeprowadzane bez emblematów partyjnych w spokojnej atmosferze. Dziękujemy, że nasze prośby zostały uszanowane, gdyż chodzi nam o ponadpartyjne porozumienie, które w efekcie poprawia los każdego obywatela w sądzie - powiedział sędzia Żurek.
Dziękujemy tym, którzy swoją postawą podczas protestów wykazali, że są świadomymi obywatelami i opowiadają się za państwem prawa; i że te wartości demokratycznego państwa prawnego są dla nich bardzo cenne - mówił przewodniczący KRS, sędzia SN Dariusz Zawistowski.
Zawistowski na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sądzie Najwyższym podkreślił, że szczególnie takie podziękowania należą się młodym ludziom. Dziękował obywatelom, że opowiedzieli się za takimi wartościami, na których opiera się ustrój demokratycznego państwa, jak wolność, równość i państwo prawa.