Spotkanie zostało zapowiedziane podczas wizyty szefa polskiego rządu w Brukseli pod koniec lutego br. Morawiecki zapowiedział wtedy, że do tego czasu powinna być gotowa "biała księga", w której bardzo dokładnie pokazana zostanie rzetelna analiza "naszego podejścia, punkt po punkcie, do wszystkich rekomendacji i uwag" KE w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 roku w związku z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez władze w Warszawie reformy wymiaru sprawiedliwości.
W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury z art. 7.1 Traktatu o UE, gdyż - jej zdaniem - w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

Czytaj:  KE uruchamia art. 7 wobec Polski>>

- Tzw. biała księga, czyli dokument opisujący zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, będzie tematem wiodącym podczas czwartkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem KE Jean-Claude`em Junckerem - potwierdziła w środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Również wiceszef MSZ Konrad Szymański potwierdził, że "Biała księga" dotycząca zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości jest gotowa. Jak powiedział, jej adresatem są nie tylko instytucje unijne na czele z KE, ale przede wszystkim państwa członkowskie. - Będzie na pewno ważnym aspektem jutrzejszych rozmów - stwierdził Szymański.

- "Biała księga" ma wyjaśnić, dlaczego suwerenne państwo polskie przeprowadziło reformę sądownictwa - dodała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.


Obowiązek wykładni prawa krajowego zgodnie z prawem unijnym jako instrument zapewniania efektywności prawa Unii Europejskiej>>