W spotkaniu Komitetu mają wziąć udział m.in. przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polskiego, minister sprawiedliwości i Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
- Wydaje się, że w przypadku Amber Gold służby państwowe, w tym Komisja Nadzoru Finansowego, zadziałały zgodnie z procedurami, donosząc do prokuratury o zagrożeniach i przede wszystkim informując opinię publiczną o dużym ryzyku związanym z lokowaniem pieniędzy w Amber Gold - powiedział premier.

Premier przypomniał, że Komisja Nadzoru Finansowego umieściła firmę Amber Gold na liście zagrożeń, oraz że wraz z mediami informowała o ryzyku z nią związanym. - To jest także zadanie dla nas wszystkich, aby w przyszłości tak wielu ludzi, tak wiele instytucji, tak wiele mediów nie padało ofiarą ludzi, którzy chcą wykorzystywać łatwowierność, czasami brak ostrożności, czasami chęć zysku, i żeby na dużo skalę nie mogli naciągać ludzi na pieniądze - ocenił Donald Tusk.
Zwrócił także uwagę, że minister finansów zlecił w Amber Gold dwie kontrole, a minister gospodarki odmówił udzielenia licencji na prawo składu dla właściciela firmy. - To, co jest bezpośrednio zależne od moich decyzji lub decyzji rządu lub instytucji rządowych działało sprawnie - zaznaczył.
Szef rządu oświadczył także, że w opinii ministra sprawiedliwości kurator sądowy, który zajmował się sprawą właściciela Amber Gold, nie dopełnił swoich obowiązków.

Źródło: KPRM