Poinformowała o tym w środę rzeczniczka poznańskiego sądu apelacyjnego sędzia Elżbieta Fijałkowska. A rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Marek Hibner, który skierował wniosek do sądu dyscyplinarnego dodał, że "zarzut dotyczy nieujawnienia wszystkich składników majątkowych w oświadczeniach".

W poniedziałek decyzją ministra sprawiedliwości odwołano dziesięciu prezesów sądów - czterech sądów okręgowych i sześciu sądów rejonowych. Między innymi z funkcji prezesa świdnickiego sądu okręgowego odwołany został sędzia Gul. Według nieoficjalnych informacji zbliżonych do MS powodem tej decyzji miało być skierowanie do sądu dyscyplinarnego wniosku wobec prezesa świdnickiego SO.

Czytaj: Kolejni prezesi sądów stracili stanowiska>>

Z informacji PAP wynika, że sprawa dotyczy oświadczeń majątkowych z lat 2011-2015 i niewykazania w nich papierów wartościowych. Sprawa została zapoczątkowana po analizach oświadczeń majątkowych sędziego, którą prowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

 

  Pozycja ustrojowa sędziego >>

- Pan sędzia składał przed rokiem wyjaśnienia w tej sprawie ministrowi sprawiedliwości i wówczas, po zapoznaniu się z ich treścią, minister informował sędziego, że ze swej strony nie będzie wszczynał postępowania dyscyplinarnego - powiedziała natomiast rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Świdnicy sędzia Agnieszka Połyniak. Zaznaczyła, że sprawa trafiła do prezesa i kolegium sądu apelacyjnego i "tam została podjęta decyzja o poinformowaniu rzecznika dyscyplinarnego".

Sędzia Połyniak dodała, że poniedziałkowa decyzja o odwołaniu prezesa Gula jest zaskoczeniem, bo "nie wydarzyło się nic nowego, co nie byłoby wiadome MS - zarówno jeśli chodzi o prezesa Gula, jak i o działalność sądu".

We wtorek resort sprawiedliwości poinformował, że "dokonana przez resort analiza szerokiego zakresu czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy sądów powszechnych oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 r. wykazały niską efektywność niektórych sądów". Jako jeden z tych mało efektywnych sądów wymieniony został sąd kierowany przez Anatola Gula. (ks/pap)