– Poprawa krajowych mechanizmów wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz zwiększanie skuteczności działania Komitetu Ministrów Rady Europy nadzorującego wykonywanie wyroków to dwa priorytety działań, które należy podjąć dla poprawy przestrzegania Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – mówił podczas debaty reprezentujący Polskę wiceminister Artur Nowak-Far.

Czytaj: Polska coraz lepiej wykonuje wyroki ETPC>>>

W ocenie wiceszefa polskiego MSZ, zważywszy na coraz większą liczbę orzeczeń wydawanych przez Trybunał, nie jest wystarczające działanie doraźne. Wiceminister zaprezentował niektóre z dobrych praktyk wdrożonych przez Polskę, w tym powołanie międzyresortowego Zespołu ds. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zajmuje się wykonywaniem wyroków Trybunału przez Polskę, oraz monitoring wykonywania przez rząd wyroków Trybunału, prowadzony przez polski parlament.
Artur Nowak-Far przypomniał także o utworzeniu mechanizmu współpracy w zakresie tłumaczenia wyroków Trybunału wydanych przeciwko innym państwom, zrzeszającego Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także Ministerstwo Sprawiedliwości.
Podczas konferencji wiceminister zwrócił ponadto uwagę na fakt, że w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat Komitet Ministrów zamknął nadzór nad wykonywaniem 635 spraw polskich. Potwierdza to, że wdrożone mechanizmy zaczynają przynosić rezultaty.
Nasz kraj był jednym z inicjatorów konferencji w Brukseli. Polska już na sesji ministerialnej Komitetu Ministrów w maju 2013 r. zaproponowała organizację takiego wydarzenia poświęconego wykonywaniu wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jak przypomina MSZ, wielokrotnie wyrażaliśmy również stanowisko, że po zainicjowaniu niezbędnych reform w zakresie funkcjonowania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nadszedł czas na usprawnienie mechanizmów regulujących nadzór Komitetu Ministrów Rady Europy nad wykonywaniem wyroków Trybunału przez państwa członkowskie.
W skład polskiej delegacji w Brukseli wchodzą przedstawiciele organów zaangażowanych w wykonywanie wyroków Trybunału w Polsce: Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Krajowej Rady Sądownictwa, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.