Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział także po spotkaniu, które odbyło się w piątek po południu, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnego spotkania prezydenta z prezesem PiS.

- W najbliższym czasie klub parlamentarny PiS zamierza zgłosić poprawki do projektów ustaw przedstawionych przez pana prezydenta - powiedział Łapiński. I dodał, że prezydent zadeklarował, że z tymi poprawkami na piśmie zapozna się wcześniej, żeby zobaczyć, jak one wyglądają. - Pan prezydent zadeklarował, że dopiero kiedy takie poprawki dostanie na piśmie, czyli będą jasno i precyzyjnie zapisane, dopiero wtedy może się do nich odnosić - dodał rzecznik prezydenta.

Czytaj: Kaczyński: jesteśmy na dobrej drodze do kompromisu ws SN i KRS>>

Według rzecznika, w czasie rozmowy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, prezydent powtórzył że jego warunki brzegowe, z których nie ustąpi, dotyczą kwestii przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i wyboru KRS.
Krzysztof Łapiński pytany, czy to oznacza, że prezydent w sprawie wyboru członków KRS podtrzymuje swój pomysł "jeden poseł, jeden głos" powiedział, że Andrzej Duda "nie zrezygnuje z tego, żeby wybór członków KRS potrzebował zgody ponadpartyjnej".

Natomiast na pytanie, czy PiS i prezydent ws. sądów mówią jednym głosem i, czy jest między nimi porozumienie, rzecznik prezydenta dodał, że jeśli klub PiS chce zgłosić poprawki, "to bardzo dobrze", że wcześniej przedstawia je prezydentowi. - To jest bardzo dobry kierunek współpracy - ocenił.

- PiS poszedł na ogromne ustępstwa, jeśli chodzi o prezydenckie projekty dotyczące SN i KRS; piątkowa rozmowa dobrze wróży, wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia - powiedziała po spotkaniu rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Zaznaczyła jednocześnie, że PiS "z całą pewnością będzie panu prezydentowi przedstawiać poprawki do projektów". Dopytywana, kiedy Prawo i Sprawiedliwości może je zgłosić, odparła, że w najbliższym czasie.

- Piątkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim przybliżyło do wypracowania wspólnej kompromisowej propozycji zmian w sądownictwie - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że "spotkanie przybliżyło do wypracowania wspólnej kompromisowej propozycji zmian w sądownictwie, niewykraczających poza pole zakreślone w projektach ustaw przesłanych do Sejmu przez prezydenta" - podkreślił. (ks/pap)

Czytaj: SN: nowa ustawa ma osłabić pozycję Sądu Najwyższego>>