W związku z upływem okresu wyłączności w negocjacjach udzielonego Kulczyk Holding oraz Elektron dotyczących sprzedaży 51% akcji spółki energetycznej Enea, Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało o powrocie do negocjacji równoległych " z dopuszczonymi do negocjacji podmiotami", podał resort w komunikacie. MSP oczekuje zamknięcia sprzedaży do końca marca 2011 r. - "Konsekwencją wyżej wymienionego konkurencyjnego procesu będzie rozliczenie transakcji nie później niż do 31 marca 2011 roku" - czytamy dalej. MSP zapowiadało ostatnio, że chce zamknąć tę transakcję do końca roku.

W końcu października MSP udzieliło wyłączności na negocjacje spółce Kulczyk Holding (jako gwarantowi) i Elektron (jako kupującemu) do 3 listopada br. Drugim inwestorem, z którym MSP prowadziło ostatnio negocjacje równoległe w sprawie Enei, była francuska firma GDF Suez, choć media informowały przed kilkoma dniami o jej wycofaniu się ze starań o Eneę. Według wcześniejszych informacji mediów, do negocjacji równoległych dopuszczono także francuski EDF.

Wcześniej media podawały, że ofertę wiążącą złożył także czeski Energeticky a Prumyslowy Holding (EPH), jednak holding poinformował w połowie października, że obecnie nie bierze udziału w procesie sprzedaży akcji Enei przez Skarb Państwa. W lutym br. MSP sprzedało 16,05% akcji Enei na giełdzie za 1,13 mld zł. Obecnie akcjonariusze spółki to: Skarb Państwa (60,43%, w tym 9,43% to akcje "pracownicze" do zbycia nieodpłatnie) i Vattenfall AB (18,67%), który ostatnio zapowiedział, rozważy sprzedaż swoich polskich aktywów w ciągu 2-3 lat.