- Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał negatywną opinię w sprawie ułaskawienia Grzegorza P. oraz Krzysztofa B., którzy zostali skazani w tzw. aferze gruntowej – poinformowała w komunikacie w czwartek prokurator Anna Adamiak, rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego. Prokurator dodała, że stanowisko PG nie jest wiążące dla prezydenta.

Czytaj również: Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński ułaskawieni>>
 

Negatywna opinia Prokuratora Generalnego

- W dniu dzisiejszym Prokurator Generalny przedstawił Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej akta główne i akta wykonawcze przedmiotowej sprawy wraz ze swoim stanowiskiem, w którym wniósł o nieskorzystanie z prawa łaski – poinformowała rzecznik. I podała, że Prokurator Generalny zajmując negatywne stanowisko, kierował się obowiązującą w demokratycznym państwie zasadą równości wobec prawa wszystkich obywateli i dlatego uznał, że stosowanie nadzwyczajnych środków prawnych wobec osób pełniących ważne funkcje publiczne, nie może tworzyć ich uprzywilejowanej pozycji względem innych osób skazanych.

Rzecznik dodała, że Prokurator Generalny uwzględnił również okoliczności „dotyczące ich (Grzegorza P. oraz Krzysztofa B. - PAP) zachowania po prawomocnym wyroku, w tym zwłaszcza negowanie przez nich rozstrzygnięcia sądu. Trzeba też zauważyć, że prawo łaski powinno dotyczyć osób, które co najmniej rozpoczęły odbywanie orzeczonej kary pozbawienia wolności, podczas gdy Krzysztofowi B. i Grzegorzowi P. sąd wykonawczy wstrzymał jej wykonanie.”

W związku z tzw. aferą gruntową skazani zostali byli szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.

Jak przypomina PAP, w grudniu 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, orzekając w II instancji, skazał prawomocnie Grzegorza P. oraz Krzysztofa B. na rok więzienia. Proces dotyczył operacji CBA w tzw. aferze gruntowej z lata 2007 r. CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem dwóm mężczyznom tzw. kontrolowanej łapówki za „odrolnienie” w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa gruntu na Mazurach. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.