Na najblizszym posiedzeniu Sejmu w srode 20 listopada posłowie zajmą się zmianami w kodeksie karnnym. Zgłoszono trzy projkety poselskie. Projekt Platformy Obywatelskiej ma na celu ochronę dzieci - ofiar przestępstw - poprzez wydłużenie terminu przedawnienia ścigania przestępstw seksualnych. Istotą propozycji jest wprowadzenie zasady, że przedawnienie karalności takiego przestępstwa wobec dziecka nie będzie mogło nastąpić przed upływem jej 28 roku życia (tj. 10 lat od momentu ukończenia przez pokrzywdzonego lat 18).

Cel zmian w kodeksie
    Proponowane zmiany mają na celu ochronę interesów pokrzywdzonych i wiążą się ze specyfiką sytuacji małoletnich pokrzywdzonych. Przestępstwa te często nie są ujawniane ze względu na wiek pokrzywdzonego – jego obawę przed ujawnieniem się, niejednokrotnie spowodowaną agresywnym zachowaniem sprawcy. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem przestępstwo takie może ulec przedawnieniu już w sytuacji, gdy pokrzywdzony ukończy 23 lata. W tym wieku wiele osób jest niesamodzielnych i niedojrzałych. Bardzo silna jest obawa przed ujawnieniem faktu, że stały się ofiarami przemocy seksualnej. Niejednokrotnie pokrzywdzony mieszka jeszcze ze sprawcą, jest od niego uzależniony materialnie i psychicznie. Choć wiek 23 lat oznacza pełną zdolność do czynności prawnych, często wiąże się z brakiem dorosłości i samodzielności. W praktyce oznacza to niemożność przeciwstawienia się sprawcy i ochrony własnych, podstawowych praw. Ponadto, aby wymiar sprawiedliwości miał czas na reakcję, decyzja o ujawnieniu faktu popełnienia przestępstwa powinna być podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem. W praktyce może to utrudniać wielu ofiarom dochodzenie sprawiedliwości.
    Zdaniem Lidii Staroń, która jest sprawozdawcą ustawodawca powinien zapewnić realną możliwość pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej. W przypadku przestępstw o charakterze seksualnym popełnionych na szkodę małoletniego konieczne jest stworzenie warunków, w których pokrzywdzony jest na tyle dorosły by móc świadomie, samodzielnie, i bez obaw podjąć odpowiednie kroki prawne. Strach i brak samodzielności finansowej pokrzywdzonego nie może stanowić okoliczności wpływającej na uniknięcie odpowiedzialności karnej przez sprawcę.
Projekt przystosowuje prawo do rzeczywistości. Obecne prawo może sprzyjać przestępcom, którzy przemocą fizyczną, psychiczną czy zależnością ekonomiczną zapewniają sobie bezkarność. Natomiast prawo powinno chronić ofiarę - twierdzą posłowie.
    Wejście w życie projektowanej ustawy poszerzy możliwość ich działania, umożliwi pełniejsze realizowanie powierzonych im zadań.
Wpłynie również na ofiary oraz sprawców przedmiotowych przestępstw. Umożliwi pełniejszą ochronę praw tych pierwszych oraz stosowanie prawa wobec tych ostatnich.

Inne projekty
Podobne zmiany zgłosiły dwa inne kluby. Projekt SLD wprowadza zasadę, że przedawnienie karalności nie będzie mogło nastąpić przed upływem 30 roku życia ofiary (tj.12 lat od momentu ukończenia przez pokrzywdzonego lat 18).
Natomiast projekt najbardziej radykalny przedstawił poseł Patryk Jaki (Twój Ruch) , który nie przewidział zatarcia skazania w wypadku przestępstw pedofilii i zabójstwa.