Organizacje w Koalicji na Rzecz Otwartego Rządu przedstawiły uwagi do przygotowanego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji projektu założeń projektu ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.
Więcej: Ustawa re-use zwiększy dostęp do informacji publicznej>>>
- Proponowane przez ministra zmiany dotyczące zasad i procedury ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego ograniczają się wyłącznie do dodania, wraz z rozszerzeniem zakresu przedmiotowego, nowej kategorii podmiotów zobowiązanych do udostępnienia informacji do ponownego wykorzystywania. Bez zmian pozostaje natomiast procedura dostępu do tych informacji. Ma to o tyle istotne znaczenie, że wprowadzone za dyrektywą 2003/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 17 listopada 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego pojęcie informacji sektora publicznego zawiera w sobie również te dane, które stanowią informację publiczną – czytamy w opinii.
W ocenie jej autorów, dotychczas przyjęte rozwiązania nie dość, że nie przysłużyły się realizacji celów dyrektywy, to wywarły również negatywny wpływ na realizację prawa do informacji publicznej. - Doceniamy fakt, że Minister w projekcie założeń zwrócił uwagę na istnienie licznych wątpliwości co do rozróżnienia ponownego wykorzystywania informacji publicznych od ich rozpowszechniania. Istnienie tego problemu potwierdza również orzecznictwo sądów administracyjnych. Uważamy jednak, że samo wyodrębnienie tych przepisów nie sprawi, że owe problemy zostaną rozwiązane. Zmiany wymaga bowiem cała procedura dostępu do informacji do ponownego wykorzystywania – piszą w swojej analizie.
Zdaniem członków Koalicji oprócz procedury ponownego wykorzystywania informacji publicznej, czy obecnie szerzej informacji sektora publicznego, zmiany wymaga również przyjęta nowelizacją ustawy o dostępie do informacji publicznej w 2011 r. i powtórzona w proponowanych założeniach definicja ponownego wykorzystania informacji publicznej. Więcej>>>