- Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, przekazanym w dniu 12 stycznia 2024 r. (…) opiniuje projekt negatywnie, jako sprzeczny z fundamentalnymi konstytucyjnymi zasadami polskiego porządku prawnego (…) – czytamy w  przyjętej w czwartek opinii, podpisanej przez Przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką.

Czytaj również: MS poprawia projekt noweli o KRS, skruszony neo-sędzia będzie mógł kandydować do Rady>>
 

Opinia do poprzedniej wersji projektu

W przesłanej PAP opinii zwrócono m.in. uwagę na to, że przepisy określają jedynie, iż bierne prawo wyborcze do KRS należy do sędziów, a wybór powinien być dokonany spośród wszystkich sędziów Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt zakłada natomiast, że w pierwszych wyborach dokonywanych na podstawie znowelizowanej ustawy biernego prawa wyborczego nie będą mieli sędziowie, którzy objęli stanowisko powołani do KRS ukształtowanej wejściem w życie ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o KRS.

- Treść jednoznacznie sprzecznego z Konstytucją RP art. 3 ust. 2 wskazuje na prawdziwą intencję projektodawcy, jaką jest trwała stygmatyzacja części sędziów – rzecz nie do pomyślenia w demokratycznym państwie prawnym (…) - czytamy. Jak podkreślono, zakładając czysto hipotetycznie, że obowiązujący sposób wyborów sędziów do KRS jest wadliwy, nie ma żadnego aksjologicznego uzasadnienia dla obarczania odpowiedzialnością za ten stan rzeczy obywateli, którzy pragnąc pełnić zaszczytną funkcję sędziego, zgłosili swoje kandydatury na stanowiska sędziowskie, odebrali nominacje z rąk Prezydenta RP, złożyli przed nim ślubowanie, a następnie pełnili bez zarzutu służbę sędziowską.

Według autorów opinii uchwalenie tego przepisu przez polski parlament „na zawsze już odbierze zaufanie do Państwa Polskiego i jego instytucji”. Ich zdaniem, nie jest ani mądrym, ani dobrym uleganie naciskom grupy prawników i niszczenie – wbrew interesowi całego społeczeństwa – sądownictwa i innych organów państwa związanych z pełnieniem służby publicznej.

KRS odniosła się również do zmiany procedury wyboru sędziów członków KRS. Nowelizacja ustawy o KRS z grudnia 2017 r. wprowadziła m.in. zasadę, że 15 sędziowskich członków KRS wybieranych jest przez Sejm. Wcześniej byli oni wybierani przez środowiska sędziowskie i projekt nowelizacji autorstwa MS zakłada powrót do tej zasady.

Opinia KRS odnosi się do poprzedniej wersji projektowanych przepisów. W międzyczasie bowiem do projektu noweli o KRS wprowadzono znaczące poprawki. Z ośmiu do sześciu spadła liczba sędziów/członków Rady, którzy mieliby być wybrani spośród sędziów sądów rejonowych, za to do dwóch wzrosła liczba sędziów reprezentujących sądy apelacyjne, a do trzech - okręgowe. Zrezygnowano też z pomysłu, by kandydatów zgłaszały m.in. samorządy prawnicze, a skruszeni neo-sędziowie zyskali możliwość kandydowania do Rady.