Zmiany znalazły się w projekcie noweli ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Ministerstwo Sprawiedliwości zauważyło, że często zdarza się, że po wszczęciu przez sąd rejestrowy postępowania przymuszającego mającego na celu wyegzekwowanie od podmiotu obowiązków rejestrowych uchwałą właściwego organu zarząd jest odwoływany w całości albo poszczególni członkowie zarządu składają skuteczne rezygnacje, a stan, w którym podmiot nie ma organu uprawnionego do reprezentacji utrzymywany jest długotrwale. Ten sam zabieg stosowany jest, gdy przeciwko spółce toczy się postępowanie egzekucyjne. Obecnie powołanie kuratora niewiele zmienia, ponieważ nie ma on zbyt dużych uprawnień - jego podstawowym zadaniem jest podejmowanie starań mających na celu powołanie zarządu.

Po noweli kurator będzie miał prawo sprawować pieczę nad sprawami i majątkiem podmiotu w zakresie czynności zwykłego zarządu i reprezentacji. Upoważni go do tego sąd, który weźmie pod uwagę okoliczności konkretnego przypadku.

"Przyznanie ustanowionemu na podstawie art. 42 Kodeksu cywilnego kuratorowi dodatkowych kompetencji przyczyni się do zabezpieczenia interesów podmiotu (np. przez zabezpieczenie jego majątku) oraz umożliwi kontynuację postępowań z jego udziałem." - podkreśla resort w uzasadnieniu. Przyczyni się to do przyspieszenia postępowań.

Czytaj także: MS zapowiada usprawnianie egzekucji sądowej>>>