Obecnie osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia uzyskuje dostęp do akt dopiero po skierowaniu do sądu wniosku o ukaranie, kiedy zyskuje status obwinionego. Wówczas, jako strona postępowania, ona lub jej pełnomocnik mają wgląd do materiałów zgromadzonych w sprawie.
W czerwcu ub.r. Trybunał Konstytucyjny na wniosek rzecznika praw obywatelskich uznał to za naruszenie prawa do obrony.
Więcej: TK: niekonstytucyjny przepis o odmowie dostępu podejrzanego do akt>>
W wyroku o sygn. akt K19/11 TK stwierdził, że prawo to ma charakter materialny (obejmuje wszystkie gwarancje procesowe z wglądem do akt), jak i formalny (prawo do obrońcy) i nie ma tu znaczenia, czy chodzi o postępowanie karne, czy o mniejszym stopniu represyjności), ani o jakie stadium tego postępowania.
– Często wykroczenia są bardziej dolegliwe niż przestępstwa. Wystarczy spojrzeć na katalog kar i praktykę sądów. Za wykroczenia często wymierzane są kary grzywny czy aresztu, a za przestępstwa, zwłaszcza gdy jest to pierwszy wybryk, bardzo często dostaje się karę w zawieszeniu – zauważa Marta Kolendowska-Matejczuk z zespołu prawa karnego Biura RPO.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 16.01.2015.
ID produktu: 40153135 Rok wydania: 2013
Autor: Tomasz Grzegorczyk,Wojciech Jankowski,Monika Zbrojewska
Tytuł: Kodeks wykroczeń. Komentarz>>>
Obwiniony o wykroczenie będzie miał dostęp do akt
Do Sejmu trafił właśnie senacki projekt, który zapewnia obwinionemu dostęp do akt już na etapie postępowania wyjaśniającego. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego.