Na uroczystości w Pałacu Prezydenckim obecni są m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

- Cieszę się, że dziś mogę od pana sędziego odebrać ślubowanie, cieszę, że bo oznacza ono, że Trybunał Konstytucyjny składa się w tym momencie - tak jak przewiduje to konstytucja, znowu z 15 sędziów - powiedział prezydent. - Cieszę się, że tego ważnego aktu mogliśmy dopełnić - dodał.

Czytaj: Prezydent: TK nie może wybierać przepisów, które będzie stosował>>

Wyboru nowego sędziego TK Sejm dokonał przed dwoma tygodniami. Kandydatura prof. Jędrzejewskiego została zgłoszona przez PiS. Sędzia TK wybierany jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału w głosowaniu nad wyborem sędziego TK, w ten sposób chciały doprowadzić do braku kworum.

W głosowaniu wzięło udział jednak kilkoro posłów klubu Kukiz'15, w tym posłanka Małgorzata Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za posła Kornela Morawieckiego (oboje są już poza klubem Kukiz'15). Wywołało to protesty posłów opozycji, którzy podkreślali, że zwracali marszałkowi Sejmu tuż po głosowaniu uwagę, że doszło podczas niego do nieprawidłowości. Postępowanie sprawdzającego ws. tego sejmowego głosowania rozpoczęła w ubiegłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Czytaj: Prezydent przypomina sędziom TK o nadrzędności Sejmu>>

Zbigniew Jędrzejewski (ur. 1958) jest karnistą, doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesor nadzwyczajny i dyrektorem Instytutu Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Zatrudniony także w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce na stanowisku profesora nadzwyczajnego[5]. Pełnił także funkcję dziekana tej uczelni.
Stopień naukowy doktora uzyskał w 1992 na podstawie pracy Granice karalności usiłowania a problem nieudolności. Przyczynek do struktury bezprawia. Habilitował się w 2010 na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. Bezprawność jako element przestępności czynu. Studium na temat struktury przestępstwa.
W swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim teorią prawa karnego, podstawami odpowiedzialności karnej, teorią i pojęciem przestępstwa, bezprawnością, winą, formami błędu w prawie karnym oraz formami popełnienia przestępstwa. (ks/pap)

 

Dowiedz się więcej z książki
Polskie prawo konstytucyjne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł