Ekspert zauważa, że do tego prowadzą nowe przepisy prawne, które stworzono, aby państwo mogło skuteczniej walczyć z przestępczością gospodarczą.

Zgodnie z przygotowanymi zmianami prawnymi, prokurator ma 72 godziny, aby po wpłynięciu kwoty nie mniejszej niż 15 tys. euro zablokować konto bankowe właściciela. Celem tak drastycznych regulacji jest zwalczanie przez państwo przestępstw polegających na wyłudzaniu podatku VAT.

Nie tylko dla małej firmy może taka blokada konta okazać się katastrofą. Co będzie mógł zrobić właściciel konta? - Będzie mu przysługiwać prawo do złożenia zażalenia na decyzję prokuratora - mówi w rozmowie z MarketNews24 mecenas Mateusz Ostrowski z kancelarii prawniczej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP). - Jednak zanim zapadnie i uprawomocni się wyrok sądowy, który będzie korzystny dla właściciela konta może minąć pięć lat - dodaje.

W tym czasie dla uczciwego przedsiębiorcy sytuacja może stać się dramatyczna: - Jeżeli właściciel będzie miał zablokowane wszystkie środki finansowe, to nie będzie na przykład skąd wziąć środki na uiszczenie opłaty sądową jeżeli zechce złożyć zażalenie na prokuratora - wyjaśnia Mateusz Ostrowski z KZP.
Pobierz video plik mp4>>

LEX Navigator Postępowanie Karne
Artykuł pochodzi z programu LEX Navigator Postępowanie Karne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami